25 éve "lett" egy furcsa intézmény, amiről senki nem tudta, hogy micsoda, nem is igazán értették az emberek. És lett belőle egy intézmény, ennek minden előnyével és hátrányával. A pénteken 25. születésnapján ünneplő Trafó vezetője, Barda Beáta az InfoRádióban elmondta, most már egy "testes, fiatal felnőtt korban" van a hely "még éppen".
A Trafó színházként "befogadó hely", nincs saját társulata, repertoárja, helyette viszont van sok program és sok felől szerveződő program. Hogy ez nagyobb nyitottságot és szabadságot is jelent-e, arról azt mondta, egyfelől igen, másfelől van egy elkötelezettségük a hazai függetlenek iránt, de a külföld iránt is. Van tehát szabadság és korlát is.
A Trafó névválasztása adta magát: az épület egykor transzformátorállomás volt.
"Vannak adottságaink, amelyek hol jók, hol rosszak, de ahogy ezt 25 éve átalakították egy ilyen befogadóhellyé, 300 fős nézőtérrel, fekete színpadtérrel, több pici játszóhellyel, az nagyon sok mindent megszab" - mondta Barda Beáta.
Aztán persze anyagi korlátaik is vannak, azok is egyre szűkülnek.
Hogy mi kerülhet a Trafó színpadára?
"A szabadság abban áll, hogy nem feltétlenül a bevett formák, műfajok a fő fókuszunk, hanem minden, ami ezeken túl is tud mutatni. Minden, ami izgalmas, érdekes, újszerű, és minden, ami független, és az alkotók
- akaratából,
- lendületéből
- elszánásából,
- ismeretéből,
- tudásából
építkezik. Kategóriák nincsenek, hogy valami milyen hosszú, milyen zöld vagy milyen paradicsom alakú. A sokféleség, a sokszínűség az, ami a vonzerőnk tud lenni, hogy tudunk csinálni színházat, táncot, új cirkuszt, szoktunk zenei produkciókat is befogadni és mindazt, ami ezekből építkezik."
A születésnapon ebből kifolyólag "legkevésbé magukat szeretnék ünnepelni".
"Meg szeretnénk mutatni a sokféleséget" - mutatott rá Barda Beáta.