Amint az Infostart is megírta, a fővárosi vagyonkezelő cége hétfőn cserélte le az idén 15 éves Budapest Jazz Klub bejáratának zárját, és lakatokkal is megakadályozta a bejutást.
Susszer Zoltán, az egyik alapító-tulajdonos kedden az InfoRádiónak beszélt a bezárás okairól. Mint kiderült, csak egy ideig bírták a lyukak tömködését, aztán nem tudták fizetni az emelkedő bérleti díjat. Susszer Zoltán elmagyarázta, hogy a helyzetet csak részben idézte elő a költségek emelkedés, az is gondot okoz, hogy a főváros vagyonkezelő cégétől bérelik az ingatlant, de közben van egy másik szerződésük is Budapesttel: már tíz éve közszolgáltatási intézménye a klub a fővárosnak.
A Budapest Jazz Club a magyar dzsesszoktatásban fontos helyszín, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dzsessztanszakának, illetve a Bartók Béla Konzervatóriumnak vizsgakoncertjei, stúdiógyakorlatai, próbatermi helyszínei vannak ott, de tehetséggondozási és esélyegyenlőségi koncerteket is tartanak, évente 1100 fellépő fordul meg a klubban.
"Az a probléma, hogy miközben a bérleti díj a szerződés szerint a fogyasztói árindexszel emelkedik, a főváros forrásai lecsökkentek, és a közszolgáltatási szerződésünk szerint fizetendő díjat kevesebb mint a harmadára csökkentette" – mondta az alapító-tulajdonos.
A Fővárosi Közgyűlés Karácsony Gergely javaslatára szerdán rendkívüli tízmillió forintos támogatást nyújtott a klubnak. "Korábban egyébként sikeresen pályáztak állami forrásokért, most sikertelen volt sajnos az ez irányú tevékenységük, ezzel együtt is megpróbáljuk megmenteni ezt a helyet" – mondta a főpolgármester, és azt is jelezte, hogy a klub az idén ingyen használhatja a fővárosi tulajdonban lévő székhelyét, így újra kinyithat, de hozzátette, ennél többet már nem tudnak adni. "Mi megléptük amit lehetett, most a kormányon a sor" – mondta.
A főváros vezetése többször is tárgyalt a klubbal a megoldási lehetőségekről erről. Bősz Anett, a humán területért felelős főpolgármester helyettes elmondta, nagyon szerette volna, hogy a Budapest 150 keretében mutassa meg magát a Budapest Jazz Klub, de hiába kérte az üzemeltetőket, hogy pályázzanak valamilyen témával, semmilyen pályázat nem érkezett a klubtól.
"Ezt követően érkezett megkeresés tavasszal, de nekünk elfogyott a mozgásterünk. Megjegyzem, ha kályhától indulok, akkor az Nemzeti Kulturális Alap forrásai apadtak el elsősorban a dzsesszklubnál. Alapvetően a finanszírozási problémákat nem Budapest okozta" – jelentette ki Bősz Anett.
A Budapest Jazz Klubot működtető Jazzart Közcélú Alapítvány tavaly több mint 27,5 millió forint támogatást igényelt a Nemzeti Kulturális Alaptól, amelyből csaknem 12 milliót el is nyert – olvasható az NKA honlapján.