Infostart.hu
eur:
379.31
usd:
319.82
bux:
129447.89
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
A Magyar Állami Operaház megújult nézőtere a 2022/2023-as tematikus évadot bejelentő sajtótájékoztató napján, 2022. március 11.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Opera sok hangra: Két nemzetközi hírű díva is lehet Ókovács Szilveszter kihívói között

Miután 2022. december elsején a Kulturális és Innovációs Minisztérium – utólag a kevés, összesen két jelentkezőre (Ókovács Szilveszter jelenlegi főigazgató és Győriványi Ráth György karmester) hivatkozva – eredménytelennek nyilvánította az előző kiírást, ismét meghirdették a főigazgatói pályázatot a Magyar Állami Operaház élére. Ennek határideje kedden, március 28-án jár le.

Az Index úgy értesült, hogy Ókovács Szilveszter mellett – aki a pályázat lezárulta előtt hirdette meg az Opera következő évadát, úgy fogalmazva, nincs B terve, ahogy B állása sincs –, még hatan versenghetnek a főigazgatói pozícióért.

Mint olvasható, Rost Andrea operaénekes is beadja a pályázatát, aki balettigazgatónak Nagy Tamást, főrendezőnek Balázs Zoltánt, fő-zeneigazgatónak Káli Gábor karmestert, ügyvezető igazgatónak Mozsár Istvánt, a Magyar Állami Operaház egykori megbízott főigazgatóját kérte föl.

Nagy valószínűséggel pályázik Miklósa Erika is, aki nem kevésbé nagy név a nemzetközi opera világában. Fő-zeneigazgatónak Vajda Gergely karmestert kérte föl, balettigazgatónak pedig Aleszja Popova balettművészt.

A harmadik énekes pályázóként Molnár Leventét emlegetik. A gyergyóremetei születésű operaénekes szintén jelentős nemzetközi karriert futott be – olvasható.

Az Index szerint a fentieken túl a szakmai berkekben legalább további három pályázó neve forog. Úgy mint Kesselyák Gergely, az Opera első karmestere, aki volt már az Opera fő-zeneigazgatója, Vadász Dániel jogász és énekes, valamint Aczél András rendező.

Szóba került még Alpaslan Ertüngealp törökországi görög származású, Magyarországon élő karmester, zongoraművész neve is lehetséges pályázóként – jegyzik meg.

A jelölteknek a pályázatokat keddig, március 28-ig kell bevinniük a minisztériumba, praktikusan 17 óráig, mert addig tart a munkaidő. Ezt követően a bíráló bizottságnak 30 napja van arra, hogy meghallgassa és véleményezze a jelölteket. Az előadó-művészeti törvény alapján csupán a jelölt alkalmasságát kell vizsgálniuk, és a többségi döntés – amely alapján több jelöltet is alkalmasnak találhatnak – után csak javaslattételi joguk van, a döntést a munkáltató, a miniszter hozza meg az ülést követő 30 napon belül.

A híroldal információi szerint a bizottság tagjai a következők:

  • Herboly Domonkos, a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója, a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetségének elnöke,
  • Kovács János karmester,
  • Szakály György táncművész,
  • Rátóti Zoltán színművész,
  • Rockenbauer Zoltán művészettörténész, a Wagner Társaság tagja, aki korábban a nemzeti kulturális örökség minisztere volt,
  • Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár,
  • Krucsainé Herter Anikó helyettes államtitkár, illetve
  • Gyimesi László zenész, a Művészeti Szakszervezetek Szövetségének elnöke.

Az Operaház megújulását bemutató beszélgetést megnézheti itt:

Címlapról ajánljuk
Charaf Hassan: a BME-diploma útlevél mindenhova a világban

Charaf Hassan: a BME-diploma útlevél mindenhova a világban

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora szerint reális cél, hogy az egyetem 2030-ra a világ legjobb száz intézménye közé kerüljön. Charaf Hassan az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt, hogy a fenntartóváltással megindult az a lendület, amely a Műegyetemet a nemzetközi élvonalba emelheti.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.11. szerda, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Fontos adatok érkeztek, reagálnak a piacok

Fontos adatok érkeztek, reagálnak a piacok

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés.   Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×