Az augusztus 27-re halasztott tűzijáték Európa legnagyobb ilyen jellegű programja lesz – mondta Réti Barnabás, és reméli, ezúttal semmilyen akadálya nem lesz annak, hogy megtartsák a show-t, noha tisztában vannak és elfogadják azt is, hogy egy ilyen nagyszabású előadás esetében lehetnek rajtuk kívülálló okok, amelyek halasztást vonhatnak maguk után. Ugyanakkor az a koncepció, amit megálmodtak, illetve
az a gondolatiság, amit az ünnep képvisel, örökérvényű és egyetemes, tehát bármelyik nap megtarthatnák,
miután ezek az értékek nem avulnak el – emelte ki a színész-szövegíró, mások mellett arra is kitérve: miután a színház világából jön, számára a szabadtéri előadások miatt az esőnap egy természetes fogalom.
Réti Barnabás bízik abban, hogy szombat este felnézve a budapesti égre, „csodát és varázslatot” fogunk látni. Érzése szerint ezt a célt a tavalyi évben már sikerült elérniük, amikor először mutatták be azt az újfajta dramatizált, összművészeti tűzijátékot, amihez hasonló az idei évben is várható. Mint mondta, tovább emelve a lécet, családi programként egy olyan történelmi utazást kívántak megalkotni, ami a kisgyerekeknek és az idősebb generációknak egyaránt befogadható és élvezhető.
Vagyis nemcsak pirotechnikai eszközök durrognak majd az égen, hanem a tavalyi évhez hasonlóan egy hat elemből álló dramaturgiai show-műsorra készülhetünk, mely során a Szent Korona és az államalapítás örökségének a történetét mesélik el, illetve azt, hogy a Szent István által lefektetett értékek és rendszer miként hat a mai és a jövő generáció számára.
„Olyan lesz, mintha az ember egy filmet nézne, vagy egy színpadi előadást,
ahol összejátszik a zenekar, a világítás és a különböző hangtechnikai, vizuális effektusok” – fogalmazott. A színész-szövegíró arra is kitért, hogy a történelmi utazást egy kisfiú álmán keresztül mutatják be, aki a Szent Korona szellemével találkozva suhan végig Magyarország több mint 1100 éves történelmén, és a különböző események tükrében mindig tanul egy nagy életigazságot, bölcsességet a jövőre nézve.
A történetnek egy kisfilm fog keretet adni, dramaturgiai alapként pedig a drónjáték fog szolgálni, amellett, hogy szólni fog a szöveg és a zene, és láthatók lesznek a fényfestés történetmesélő motívumai. A pirotechnika is követni fogja a történetet, és megjelennek majd olyan szimbólumok, alakok és színek, amelyek egy-egy felismerhető, jól behatárolható történelmi korszakra vagy eseményre emlékeztethetnek minket – ígérte a Budapest Playhouse kreatív konzultánsa.
A zenéről elmondta, hogy a klasszikus népdalok mellett nagy magyar zeneszerzők ismert művei is felcsendülnek majd – akár teljesen új hangszerelésben és korszaki köntösben. Réti Barnabás példaként említette az Elindultam szép hazámból népdalt, ami epikus filmzenei módon fog megszólalni, illetve a Summáját írom Eger várának Tinódi Lantos Sebestyén-szerzeményt, ami pedig operai köntöst kap, valamint Brahms V. Magyar Táncát, ami az '56-os eseményeket fogja aláfesteni. A show-nak a végkicsengése során pedig, ami az életnek, a szeretetnek és az embernek az ünneplése, a Légy jó mindhalálig musical egyik ismert betétdala lesz hallható, szintén teljesen újrahangszerelve.
A tűzijáték idén is egy bő fél órát fog felölelni,
amibe beleértendő az említett kisfilm, ami majd bevezeti.