A budapesti Sziget fesztivál tavalyi költségvetése mintegy 10 milliárd forint volt, az idei viszont biztosan több lesz ennél: csak a nagyszínpadi fellépőkre 500 millió forinttal többet költenek a 2018-as kiadásnál - közölte az InfoRádióban Kádár Tamás, a Sziget főszervezője.
"Merem állítani, hogy még a tavalyinál is jelentősebb felhozatal van, bár ez nyilván ízlés dolga. Az biztos, hogy sikerül sok műfaj legjobb és legkedveltebb fellépőjét elhozni" - hangoztatta Kádár Tamás.
Néhány erős nevet már korábban bejelentettek, a kezdőnapi napijegyek már mind el is fogytak.
"Még ennél is erősebb nap lehet a fesztivál utolsó napja, amikor egymás után lép fel a 21 Pilots és a Foo Fighters. Utóbbi a rock műfajában legendás, egy két és fél órás show-val készül"
- jelentette be Kádár Tamás, aki büszke arra, hogy más fesztiválokon "headlinereknek" számítanak olyan előadók - szám szerint kilenc -, akik a Szigeten "csak" előzenekarnak számítanak majd a hét nap során.
Idén tartalmában újdonság lesz
a karszalaghoz társuló fizetőchip. Ennek működéséről Kádár Tamás elmondta, új elemként megjelenik benne, hogy a tavalyi tesztüzem után idén már a Sziget applikációján keresztül is feltölthető a chip,
a fennmaradó összeget a Sziget után visszautalják a fesztiválozóknak.
Az idei húzónevek
A nyitónapon, augusztus 7-én játszó Ed Sheeran, a minap bejelentett Macklemore, a National, a Franz Ferdinand, Richard Ashcroft, Post Malone, Marin Garrix, a Florence + The Machine, Johnny Marr vagy a zárónapon, augusztus 13-án zenélő Twenty One Pilots és a Foo Fighters, amely 2,5 órás műsorral érkezik. Ahogy a főszervező fogalmazott, az idei felhozatalba minden fontosabb könnyűzenei műfaj legnagyobb nevét elhozzák.
A nagyszínpad melletti A38 sátorban lép fel például Frank Turner, a Razorlight, a CHVRCHES, Xavier Rudd, James Blake, Richie Hawtin, a Broken Social Scene és a Metrik, a Petőfi Rádió - Telekom VOLT Színpad a hazai élmezőny mellett első alkalommal külföldieket is kínál, mások mellett Gili Yalót, a Shake Shake Gót, Stella Donnellyt vagy az Inspector Cluzót.
Love Revolution
Folytatódik a Sziget tavaly indított Love Revolution kampánya, amely az emberi jogok védelmére, a rasszizmus elleni fellépésre, a zöld bolygó megóvására, a környezetvédelemre, valamint a háborúellenességre fókuszál. A kampány részeként az idei gazdag kulturális programkínálatban is megjelennek olyan témák, mint a környezettudatosság vagy az emberi jogok védelme.
A nagyszínpadon a két koncert közötti átállások alatt fontos társadalmi kérdésekre hívják fel a figyelmet művészek és gondolkodók.
Köztük lesz Jane Goodall világhírű csimpánzkutató, videoüzenetben szól a szigetelőkhöz Al Gore egykori amerikai alelnök,
a Climate Reality Project civil szervezet alapítója, akinek aktivistái prezentációt mutatnak be. Az amerikai táncos, Drew Dollaz az oktatás fontosságáról beszél, a szudáni származású Emi Mahmoud, az UNHCR jószolgálati nagykövete slam poetryt ad elő a menekültproblémáról, a szintén táncos svájci Dakota és Nadia a családon belüli erőszak kérdését járja körül.
A Hungarikum falu a szentendrei Skanzen kiállítási sátrát hozza a Szigetre, ezúttal is színes és minőségi kínálattal jelentkezik a klasszikus, opera- és jazzszínpad, a Nagy Utcaszínház fellépője pedig a Les Commandos Percu ütősökkel operáló csapata lesz. A Cirque du Szigeten francia, etióp és kanadai társulat is bemutatkozik, a Német Turisztikai Hivatal a Bauhaus 100. évfordulója alkalmából virtuális térrel várja az érdeklődőket,
a Magic Mirror sátorban ott lesz a Csillagok háborúja-saga egyik szereplője is,
és további helyszínek mellett hagyományosan sportzónát is kialakítanak.
Idén is kinyit a Civil Sziget, a Sátorok Határok Nélkül helyszín a migráció, a kulturális sokszínűség kérdéseivel foglalkozik, az amerikai gyökerű Sziget Portal projekt konténerstúdiójában Irakkal, a palesztin Gázával, Észak-Afrikával és számos más helyszínnel lehet élő kapcsolatot teremteni a befogadás és a tolerancia jegyében. A Színház és Táncsátor egyik előadását Marco Layera rendezi: olyan kiskorú chilei lányok mesélik el történeteiket, akik a családon belüli erőszak, a megfélemlítés, a kiközösítés áldozatai lettek. A dél-koreai Elephants Laugh előadásában Magyarországon élő menekültek szerepelnek.