Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
A ruandai népirtás áldozatairól emlékeznek meg a ruandai főváros, Kigali Amahoro Stadionban 2019. április 7-én. Huszonöt éve, 1994. április 6-án kezdődött a második világháború utáni egyik legsúlyosabb népirtás Ruandában, ahol körülbelül száz nap alatt hutu szélsőségesek mintegy 800 ezer, többségében a kisebbségi tuszi népcsoporthoz tartozó embert mészároltak le.
Nyitókép: MTI/EPA/Kurokava Dai

Százezrek haláláért felelős: meghalt a ruandai népirtás feltételezett fő szervezője

Meghalt hágai őrizetében Félicien Kabuga, a ruandai népirtás egyik feltételezett fő szervezője és finanszírozója.

A 93 éves korában elhunyt ruandai üzletembert népirtással, népirtásra irányuló összeesküvéssel, uszítással, valamint emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolták a 1994-es ruandai vérengzések kapcsán. Az ENSZ-törvényszék tájékoztatása szerint Kabuga kórházi kezelés alatt állt Hágában, halálának körülményeit vizsgálat tárja fel.

Az ügyészek szerint Kabuga finanszírozta és látta el fegyverekkel az Interahamwe nevű hutu milíciát, amely a tuszik és mérsékelt hutuk ellen elkövetett tömeggyilkosságok jelentős részéért felelt.

A száz napig tartó népirtásban legkevesebb 800 ezer ember vesztette életét, és tömegesen követtek el szexuális erőszakcselekményeket is.

A vád szerint Kabuga vezető szerepet játszott az RTLM rádió működtetésében is, amely nyíltan a tuszi kisebbség elleni mészárlásra buzdított. A vádlott a bíróság előtt korábban "hazugságnak" nevezte az ellene felhozott vádakat.

A népirtás azután kezdődött, hogy 1994. április 6-án Kigali közelében lelőtték Juvénal Habyarimana ruandai elnök repülőgépét. Kabuga az államfő közeli szövetségesének számított.

Kabugát több mint három évtizednyi bujkálás után 2020 májusában tartóztatták le Párizsban, majd még abban az évben Hágába szállították. Az eljárás 2022-ben kezdődött meg, de a bíróság később demenciára hivatkozva tárgyalásra alkalmatlannak nyilvánította, és határozatlan időre felfüggesztette az eljárást.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×