Infostart.hu
eur:
386.41
usd:
332
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog
Aleksandar Vucic szerb elnök távozását és előrehozott választásokat követelnek tüntetők a belgrádi Gazela hídon 2025. június 29-én. Szerbiában a kormányellenes tiltakozások 2024 novemberében kezdődtek, azt követően, hogy leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője, tizenhat ember halálát okozva.
Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Tüntetések – csak mostanra végzett az utcákon a szerb rendőrség

Felszámolta a szerbiai rendőrség hétfő délelőtt azokat az utcai blokádokat, amelyeket vasárnap állítottak fel ellenzéki demonstrálók, azt követően, hogy a szombati belgrádi tömegtiltakozás után több tucat tüntetőt állítottak elő.

Szombaton több tízezren tüntettek a szerb fővárosban Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök távozását és előrehozott választásokat követelve. Rendőrségi beszámolók szerint 36 ezren, más források szerint 140 ezren vettek részt a belgrádi tüntetésen. Másnap a rendőrség több tucat tiltakozót állított elő. Elfogásuk ellen demonstrálva tiltakozók vasárnap lezárták Szerbia több városának legforgalmasabb útkereszteződését. A blokádokat csak hétfő délelőtt sikerült felszámolni. Egyes helyeken a tiltakozók békésen távoztak, máshol a rendőrségnek kellett közbelépnie.

A szerbiai tiltakozások majdnem nyolc hónapja tartanak. Azt követően kezdődtek el, hogy tavaly november elsején leszakadt az újvidéki pályaudvar előtetője, tizenhat ember halálát okozva. Sokan az elharapózó kormányzati korrupciót és az állami infrastrukturális kivitelezésekben tapasztalható hanyagságot okolták a tragédiáért. A tiltakozást egyetemi hallgatók vezetik, akik a múlt héten közölték, amennyiben nem teljesülnek követeléseik, a polgári engedetlenség minden eszközével élni fognak annak érdekében, hogy megóvják "a szabad és törvényes demokratikus rendszerhez való alapvető jogukat".

Szerbiában a tervek szerint 2027-ben tartanak parlamenti és elnökválasztást. Aleksandar Vucic köztársasági elnök közölte, nem tervezi előrehozott választások kiírását.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: Brüsszel tényleg késleltetheti a vizsgálatokat a magyar választásokig

Szakértő: Brüsszel tényleg késleltetheti a vizsgálatokat a magyar választásokig

2 milliárd eurót már elvesztett Magyarország, 17 milliárd euró sorsa még kétséges. A Euronews értesülései szerint az Európai Bizottság befagyasztja a Magyarország elleni vizsgálatokat a választásig, mert a testület nem akarja úgy feltüntetni magát, hogy beavatkozik a magyar választási kampányba. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint már eddig is volt arra példa, hogy a Bizottság késleltetett eljárásokat hasonló helyzetben.

Asztal köré ül Grönland, Dánia és Amerika – A szakértő szerint a legbonyolultabb a sziget eladása lenne

A Fehér Házban egyeztet Grönland helyzetéről az amerikai, a dán és a grönlandi külügyminiszter, a dán és a grönlandi fél célja, hogy a megbeszéléseket a „tárgyalószobába terelje”, ahol az érintettek közvetlenül, szemtől szemben beszélhetnek egymással. A tárgyalásokról Németh Viktória külpolitikai elemző, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója beszélt az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×