Olaszországban nem járt sikerrel az a kétnapos népszavazási kezdeményezés, melynek három pontja a munka törvénykönyve módosítására vonatkozott, a negyedik pedig az Olaszországban tartózkodási és munkavégzési engedéllyel élő, Európai Unión kívüli bevándorlók esetében javasolta, hogy tíz helyett öt év után kérelmezhessék az állampolgárságot. A szakszervezetek és a baloldali ellenzék kezdeményezte szavazás eredményei abban az esetben lehettek volna kötelező érvényűek, ha a több mint 51 millió szavazásra jogosult legalább fele részt vesz a voksoláson. Az olasz belügyminisztérium adatai szerint azonban csak 30,6 százalékos volt a részvételi arány, így elbukott a referendum.
Szomráky Béla külpolitikai újságíró az InfoRádióban emlékeztetett arra, hogy egy 1992-es törvény szabályozza azt, miként lehet olasz állampolgársághoz jutni az Olaszországban tartózkodóknak. Mint fogalmazott, a mostani népszavazás eredményei is azt mutatják, az olaszok „nem túl lelkesek” azzal kapcsolatban, hogy mindenféleképpen szavazati jogot kellene adni azoknak, akik csak öt éve élnek Olaszországban. A szakértő megjegyezte:
a baloldal jól láthatóan új szavazókat, híveket toborozna, vélhetően ezért szánta el magát erre a „kétségbeesett próbálkozásra”.
Az olasz baloldali pártok ugyanis az előző választásokon nem szerepeltek jól, rendre alulmaradtak a jobboldallal szemben.
Szomráky Béla hozzátette: alapvetően a Több Európa (Piú Europa) nevű párt kezdeményezte és támogatta a honosítási folyamat felgyorsítását szorgalmazó javaslatot. A szakszervezetek támogatását élvezve munkajogi kérdéseket is a „lobogójukra tűztek”, amelyek a szakértő megfogalmazása szerint „nem teljesen ördögtől valók”. Az egyik pont szerint meg kellene indokolni, hogy miért bocsátanak el egy-egy alkalmazottat, a másik arra vonatkozott, hogy ha valakit felvesznek kevesebb, mint 12 hónapra, akkor meg kell magyarázni a felvétel pillanatában, hogy miért csak ennyi időre alkalmaznák.
Az Olaszország-szakértő szerint a kezdeményezők azért csapták hozzá ezeket a kérdéseket a referendumhoz, mert abban bíztak, hogy mozgósító erejük lesz, és többen elmennek majd voksolni, hiszen a céljuk az volt, hogy érvényes legyen a népszavazás. Szomráky Béla úgy véli, az eredmények magukért beszélnek, a baloldali pártok „a nyomába nem érnek” a Giorgia Meloni vezette Fratelli d’Italiának (Olaszország Fivérei).
A szakértő azt gondolja, a mostani népszavazás egy újabb bizonyíték arra, hogy a Giorgia Meloni által vezetett kormánykoalíció migrációs politikáját még a baloldali szavazók jelentős része is támogatja.
(A nyitóképen: Roberto Gualtieri római főpolgármester voksol a munkaügyi reformokról és a nem EU-s állampolgárok honosítási folyamatának felgyorsításáról tartott kétnapos olaszországi népszavazáson Rómában 2025. június 8-án.)