Infostart.hu
eur:
382.29
usd:
326.01
bux:
124703.28
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince
Silhouette of a hand putting a vote into the voting box on pale yellow background. Illustration of the concept of legislative election
Nyitókép: Dragon Claws/Getty Images

Megvan, kik indulnak a román elnökválasztásról kizárt Calin Georgescu helyett

Pártelnökeit, George Simiont (AUR) és Anamaria Gavrilát (POT) indítja Romániában a májusi megismételt elnökválasztáson az a két párt, amely eddig az elnökjelöltek közül immár kizárt, a tavalyi félbeszakított voksoláson legtöbb voksot összesítő Calin Georgescut támogatta.

Ezt szerdán egy Facebookon közzétett közös videóüzenetben jelentette be Simon és Gavrila, miután kedden az alkotmánybíróság döntése nyomán bizonyossá vált, hogy Georgescu nem szerepelhet a szavazólapon.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), és a Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke azt is közölte, hogy amennyiben mindkettejük jelöltségét jóváhagyják a hatóságok, egyikük visszalép a másik javára.

Úgy értékelték: Románia kilépett az alkotmányos és demokratikus keretek közül. Szerintük az alkotmányos rendet a tavaly novemberi elnökválasztás első fordulója eredményének érvényesítésével és a második forduló megrendezésével kellene helyreállítani, Calin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnöke részvételével. Elmondták: azért döntöttek mégis - Georgescu kizárása után - a megismételt elnökválasztáson történő indulásról, hogy megadjanak minden esélyt az általuk képviselt "szuverenista mozgalomnak".

Simion államelnök-jelöltsége ellen tavaly novemberben nem emelt kifogást sem a választási bizottság, sem az alkotmánybíróság, de a hét elején a legfőbb ügyészség felbujtásért bűnvádi eljárást indított ellene, miután egy - azóta eltávolított - Facebook-videóban azt üzente: a választások megismétlése, a legesélyesebb jelölt (Georgescu) kizárása "államcsíny", amelynek a felelőseit "köztéren kéne megnyúzni".

A május 4-re és 18-ra kiírt újabb elnökválasztásra március 15-én éjfélig jelentkezhetnek a jelöltek a központi választási bizottságnál.

Címlapról ajánljuk
Egy újabb győzelem biztosan nyolcaddöntőt érne a Ferencvárosnak

Egy újabb győzelem biztosan nyolcaddöntőt érne a Ferencvárosnak

A Ferencváros este kilenc órától az utolsó hazai mérkőzését játssza az Európa-liga 2025–2026-os idényének főtáblás szakaszában. Ugyanakkor – köszönhetően az eddigi szereplésnek – lesz még folytatás, az eddig megszerzett 14 pont biztosan elég a továbbjutáshoz. Az alapcélt már teljesítette a Fradi, most más feladata van.

Orosz-amerikai-ukrán megbeszélés a láthatáron – Trump Davosból Putyinnak üzent: vége kell vetni az ukrajnai háborúnak

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette a tárgyalás esélyének hírét, miközben az amerikai elnök az oroszszhoz szól.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×