Infostart.hu
eur:
385.33
usd:
330.89
bux:
122311.2
2026. január 19. hétfő Márió, Sára
Nyitókép: Pixabay

Meglepő eredményt hozott a sokak által nyomon követett grönlandi választás

A szigetország előre hozott választásán – sokak meglepetésére – a jobbközép irányultságú Demokraatit Párt kapta a legtöbb szavazatot, ami a Dániától való nagyobb függetlenséget hangoztatja.

A Demokraatit (Demokraták) és a második helyezett Naleraq (Tájékozódási Pont) párt egyaránt támogatja a Dániától való függetlenséget, azonban eltérő ütemben képzelik el a változásokat – írja az AP News híradása nyomán a Portfolio.

Nagy részvételi arányú választáson született a meglepő eredmény; a fővárosban, Nuukban a hivatalos, este 8-as zárás után is nyitva maradtak a szavazóhelyiségek, hogy mindenki leadhassa a voksát.

Mute Bourup Egede miniszterelnök februárban írta ki az előrehozott választásokat, hangsúlyozva, hogy a mostani egy "komoly időszak", és az országnak egységre van szüksége.

Grönland Dániához tartozó autonóm terület, stratégiai légi és tengeri útvonalak mentén helyezkedik el az Észak-Atlanti térségben, valamint gazdag ritkaföldfém-lelőhelyekkel rendelkezik, amelyek nélkülözhetetlenek a mobiltelefonok és a megújuló energia technológiáinak gyártásához. Éppen ezért Donald Trump amerikai elnök is szemet vetett a szigetre, és mindenképpen szándékában áll az Egyesült Államokhoz csatolni.

A Dániától való függetlenedés nem szerepelt a szavazólapon, azonban a téma a választás meghatározó eleme volt. Mint írják, az 56 000 lakosú sziget 2009 óta halad a függetlenség felé, és a most megválasztott 31 törvényhozó kulcsszerepet játszik majd a sziget jövőjének alakításában.

Öt párt indult a választáson, ezek közül négy támogatja a függetlenséget,

azonban eltérő módszereket és időzítést hirdetnek. A Naleraq a leghatározottabban függetlenségpárti, míg a Demokraatit például mérsékeltebb tempót szorgalmaz. Dwayne Menezes, a Polar Research and Policy Initiative ügyvezető igazgatója szerint a függetlenség megközelítésének végső iránya attól függ majd, hogy a Demokraatit kivel lép koalícióra – írják.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×