A The Sun brit lap írt arról, hogy a száműzött szíriai zsarnokot, Bassár el-Asszadot "megmérgezték egy gyilkossági kísérletben", ami miatt "a volt elnök fuldoklott, és azonnali orvosi segítségre szorult". A lap emlékeztetett rá, hogy az Oroszországba menekült diktátor Vlagyimir Putyin moszkvai védelme alatt áll.
A feltételezett merényletkísérletről a General SVR online fiókja számolt be 2024. december 31-én, itt bukkant a beszámolóra a brit lap.
Az incidenst más forrásból nem erősítették meg és a moszkvai hatóságok sem kommentálták.
⚡️⚡️⚡️Bashar al-Assad Poisoned
— generalsvr_en (@generalsvr_en) December 31, 2024
Dear subscribers and guests of the channel! There is every reason to believe that an assassination attempt was made on former #Syrian President #Bashar_al_Assad. In the afternoon on Sunday, Assad complained to security guards about indisposition… https://t.co/XSu3WqzckK pic.twitter.com/j0PqoRXuZg
Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója szerint fenntartásokkal kell fogadni az értesülést, mert a forrás nem megbízható.
"Egy Telegram-csatornáról származik az az értesülés, hogy az orosz hatóságokat értesítették Bassár el-Aszad kórházba kerüléséről, és mérgezés nyomai figyelhetőek meg rajta, valamilyen rejtélyes mérgező anyagot találtak a szervezetében. Az a csatorna, amely erről beszámolt – és aztán ez a hír tovább terjedt a nemzetközi médiában is –, már többször írt arról, hogy Vlagyimir Putyin halott, vagy hogy milyen betegségei vannak. Tehát ezért fenntartásokkal kezelném az ügyet" – mutatott rá a posztszovjet térség szakértője.
Szerinte Moszkvának nem érdeke Szíria korábbi elnökének likvidálása, hiszen Aszad nem szorul pénzügyi támogatásra, vagyona jelentős részét elmenekítette az országból. Rengeteg publikáció jelent meg az elmúlt időszakban, hogy milyen rejtett számlákon tartja a vagyonát, ezeknek egy része Oroszországban van, nagyon jelentős ingatlanhálózattal rendelkezik, tehát "megáll a saját lábán, nem kell bele pénzt invesztálni". Ellenben
az ő eltávolítása nagyon komoly nemzetközi kérdéseket feszegetne Moszkva partnereiben,
ezért véli úgy Bendarzsevszkij Anton, hogy Moszkvának nem fűződik érdeke a likvidálásához.
Bassár el-Aszad orosz közreműködéssel még december 8-án menekült Moszkvába, miután a lázadók mindössze pár nap alatt elfoglalták a jelentős szír nagyvárosokat, és végül a fővárost, Damaszkuszt is.