Zavargásba torkollott a szilveszteri ünneplés Berlinben, 30 rendőr és egy tűzoltó megsebesült, 400 embert letartóztattak. A beszámolók szerint az utcán bulizó tömegből tűzijátékokat és petárdákat lőttek a rendőrökre és a tűzoltókra.
Egy nappal korábban - szintén a német fővárosban - egy férfi késsel támadt a járókelőkre.
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora szerint "meglehetősen változatos" ez a kép.
"Nem lehet azt mondani, hogy itt egyértelmű terrorizmusról van szó; ha szabad ilyet mondanom, egyszerű rendzavarás. Egy nagyvárosról van szó 3,6 millió lakossal, és tudjuk azt, hogy az alkoholt azért nem vetik meg jó néhányan a fiatalok közül sem, és egy alkoholos hangulatban elég sok olyan cselekedetre állnak készen, ami törvényellenes, és nyilvánvaló, hogy ezek ellen föl fognak lépni" - mutatott rá.
A normális kereteken a mostani események persze túlléptek; amikor hatalmas robbanásokat lehet hallani, bedőlnek az ablakok, kocsikat gyújtanak fel, és egyéb ilyen rendzavarásokat tapasztalni, az nem tartozik a normális események közé a szakértő szerint sem, de hát
"vannak sajnos Németországban is bőségesen, elsősorban a fiatal generációnál olyan emberek, akiknek ez örömet okoz, hogy másoknak a szórakozását megzavarja".
Nézte a hétvégén, illetve az év utolsó napján, szilveszterkor a német tévé adását, amelyen alapvetően óriási buli, önfeledt szórakozás volt látható, a berlini Brandenburgi kapu előtt hatalmas koncert volt. "Ott azért nem lehetett észrevenni azt, hogy az emberek rettenetesen tartanának ezektől a dolgoktól." Ami viszont szerinte érdekes és terrorizmushoz kapcsolódó dolog, az a korábbi magdeburgi merénylet utóhatása.
"Még mindig nem látjuk világosan a motívumot. Olyan események történtek, amelyeket egyszerűen most még nem tudnak megmagyarázni. Hát elsősorban az kérdés, hogy miért, és miért ennyi idő után. Ez az támadó már tizenvalahány éve Németországban tartózkodik, ráadásul a kora alapján sem azon csoporthoz sorolható, amely terrorizmust hajt végre, ráadásul pszichiáter az illető. Hát én nem vagyok meggyőződve, hogy teljesen normális volt az adott személy" - vetette fel.
Ugyanakkor a németek részéről is lehetett látni egy-két hibát, például nem vették figyelembe azt a jelzést, amit Szaúd-Arábiából küldtek.
"Mostanában azt lehet tapasztalni, hogy igen csendben vannak a németek ebben a témában, nem nagyon nyilatkoznak. Végignéztem, hogy milyen hivatalos nyilatkozatot tettek a hatóságok, hát igen visszafogottat. Mintha nem tudnák, hogy mi volt mögötte, vagy pedig direkt, úgymond, kormolnak az eseményekkel kapcsolatban, mert ez nem egy kellemes dolog, már csak azért sem, mert igen magas az áldozatok száma" - utalt arra, hogy itt most több száz sérültről, köztük súlyosakról is szó van.
New Orleans: tisztább a kép
A New Orleans-i események kapcsán sokkal többet tudni, ismert, ki állt mögötte, körülbelül milyen körből jött, milyen intézkedéseket kell tenni, világosabban látják a körülményeket Kis-Benedek József szerint.
"Én ezt nem látom a német helyzet esetében, tehát úgy értékelem, mintha visszafognák a tájékoztatást, aztán lehet, hogy ebben nincs igazam" - vetette fel.
Ismert, New Orleansban 15 halálos áldozata és 35 sebesültje van egy gázolásos merényletnek. Az elkövetőnél Iszlám Állam-zászló volt.
Hogy ebből azt a következtetést le lehet-e vonni, hogy ezek után növekszik a terrorveszély, arra azt a választ adta: sajnos igen.
"És nemcsak a terrorveszély, hanem a modus operandiról is szót kell ejteni; a végrehajtás módjáról az utóbbi időben, főként Európában azt lehetett látni, hogy
késes merényletek voltak elsősorban, tehát kevésbé használnak fegyvert, robbanóanyagot, és most megint előjött a gépkocsinak a használata terrorcselekményben,
gondolom jobban oda fognak figyelni majd. Hogy aztán most lesz-e több vagy sem, azt előre meghatározni nehéz, de látszik az, hogy azért mozgolódás van ezen a területen is" - vetítette előre Kis-Benedek József.
Azt azért elmondta még, hogy újév, karácsony, nagy rendezvénysorozat mentén könnyebb a zavarosban halászni, merényletet végrehajtani.
"Tudják azt, hogy a hatóságok azért rendesen le vannak foglalva ez idő alatt. Következésképpen könnyebb merényletet szervezni. Hát itt aztán most még Németországban hozzá kell számolnunk a politikai zavart, a választásokkal kapcsolatos előkészületeket" - utalt a baloldali koalíció összeomlására és a közelgő választásokra. De ezért is fontos szerinte jól meghatározni, hogy terrorizmusról vagy "puszta" rendzavarásról van-e szó az egyes esetekben.