eur:
415.23
usd:
403.38
bux:
79497.81
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Hszi Csin-ping kínai államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök koccint a moszkvai Kremlben tartott fogadáson 2023. március 21-én. Hszi Csin-ping előző nap érkezett háromnapos állami látogatásra Oroszországba.MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Kreml/Pool/Pavel Birkin
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Kreml/Pool/Pavel Birkin

Hszi Csin-ping: Peking és Moszkva kéz a kézben halad előre

Újévi köszöntő a kínai elnöktől.

Kína és Oroszország a közös érdekek mentén szorosan együttműködve, "mindig kéz a kézben halad előre a helyes úton" - jelentette ki kedden Hszi Csin-ping kínai elnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknek újévi üzenetváltásuk alkalmával küldött köszöntőjében.

A Hszinhua kínai hírügynökség beszámolója szerint Hszi emlékeztetett arra, hogy 2024-ben volt a kínai-orosz diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója, amely újabb mérföldkövet jelent a kétoldalú kapcsolatok alakulásában.

A kínai elnök úgy vélte, hogy ezek a kapcsolatok egyre érettebbek és stabilabbak, különösen azóta, hogy a két vezető idén májusban meghirdette országaik "átfogó stratégiai partnerségének új korszakát".

A szoros együttműködés elsősorban olyan, mindkét fél számára fontos kérdéseket érint, mint Tajvan, az ukrajnai háború és az amerikai vezetésű nemzetközi renddel való szembehelyezkedés.

Hszi felidézte, hogy az elmúlt évben Putyinnal három alkalommal találkozott Pekingben, Asztanában és Kazanyban, de telefonhívások, levélváltások útján és más eszközök révén is tartják a kapcsolatot, "őszinte eszmecserét" folytatva a főbb nemzetközi és regionális kérdésekről.

A több területen folytatott gyakorlati együttműködés kézzelfogható eredményeként említette a Kínába irányuló szibériai gázvezeték befejezését és idén közös kulturális programok indítását "a két nép közötti kötelékek megerősítése érdekében". Peking és Moszkva másfelől a BRICS-csoport és a Sanghaji Együttműködési Szervezet elnökeként is támogatja egymást, jelentősen hozzájárulva a globális dél közötti szolidaritáshoz és együttműködéshez - tette hozzá.

Vlagyimir Putyin júliusban az SCO kazahsztáni csúcstalálkozóján kijelentette, hogy a Moszkva és Peking jelenleg "közös történelmének egyik legjobb időszakát éli", ám nem akar létrehozni semmilyen blokkot vagy szövetséget, együttműködésük pedig "nem irányul senki ellen".

Címlapról ajánljuk

Így durran el az előre hozott választás petárdája

A szilveszteri petárdák mellé berobbant a "hír": előre hozott választás lehet 2025-ben Magyarországon, mivel a költségvetés tartalmaz 8.4 milliárd forintot országgyűlési választások céljára. A Nemzeti Választási Iroda tisztázta a "durranást": közlése szerint a 2026-os választások előkészületeire már idén költeni kell.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
Nagy esés a kínai tőzsdén - Mi történik az európai piacokon?

Nagy esés a kínai tőzsdén - Mi történik az európai piacokon?

Kisebb csökkenéssel zárták az év első kereskedési napját csütörtökön az irányadó amerikai indexek az ázsiai tőzsdéken pedig vegyes a kép ma reggel: a japán tőzsde még zárva tart, a hongkongi részvénypiacon jó a hangulat, a kínai index viszont nagyobbat esett. Az európai tőzsdék lefordultak a nyitást követően, de érkeznek ma még fontos makroadatok, amelyek megmozgathatják a befektetőket, többek között munkaerőpiaci statisztikák látnak napvilágot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×