eur:
413.36
usd:
393.29
bux:
79047.81
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
MTI/EPA/Martin Divisek
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Csehországba reggel óta nem küld olajat a Barátság

Ezt Pavel Kaidl közölte, az Orlen Unipetrol társaság szóvivője a CTK hírügynökséggel szerda délelőtt.

Leállt a kőolajszállítás az orosz Barátság vezetéken keresztül Csehországba - közölte Pavel Kaidl, az Orlen Unipetrol társaság szóvivője a CTK hírügynökséggel szerdán délelőtt.

A csehországi kőolajvezetékeket működtető Mero állami társaság ugyanakkor bejelentette, hogy Csehország ellátása kőolajjal nincs veszélyeztetve, mert a kőolajszállítás nyugati irányból folyamatos és szükség esetén felhasználhatók az állami kőolajtartalékok is.

A Barátság kőolajvezeték körül kialakult helyzetet a Mero jelenleg vizsgálja - mondta Barbora Putzová, a Mero szóvivője újságíróknak. A cseh kormány délután ülésezik, és a tanácskozás egyik napirendi pontja, hogy az állam tartalékaiból kőolajat adna kölcsön az Orlen Unipetrol társaságnak.

"Pillanatnyilag nem kapunk kőolajat a Barátság kőolajvezetéken keresztül" - írta Lukás Vlcek ipari és kereskedelmi miniszter az X közösségi platformon megjelent bejegyzésében. Kőolajhiánytól nem kell tartani - jegyezte meg a miniszter -, mert Csehország továbbra is elegendő mennyiségű kőolajat kap az olasz TAL és az ehhez kapcsolódó IKL vezetékeken keresztül.

"A helyzetre reagálni fogunk, mert a kormány délutáni ülésén jóváhagyja az Orlen Unipetrol kérését, hogy szükség esetén kőolajat kölcsönözhessen az állami tartalékokból" - mutatott rá Lukás Vlcek. Az állami tartalékok 90 napra biztosítják a csehországi kőolajfogyasztást.

Csehország tavaly az Oroszországból kiinduló Barátság kőolajvezetéken keresztül kapta olajfogyasztásának 58 százalékát, a többi a TAL-IKL vonalon érkezett az országba.

A cseh kormány már korábban bejelentette, hogy a jövő év folyamán meg kíván szabadulni az orosz kőolajtól, és ezért a TAL kapacitását az eddigi négymillió tonnáról évi nyolcmillióra emelik. A bővítési munkák már folyamatban vannak. A projekt költségvetése 1,6 milliárd korona.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Kis-Benedek József: a gázai rendezéshez nem elég Donald Trump ultimátuma, Izraelnek is lépnie kell

Donald Trump megválasztott amerikai elnök súlyos következményeket helyezett kilátásba, ha a Hamász nem engedi szabadon az izraeli túszokat január 20-i hivatalba lépéséig. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár szerint elképzelhető, hogy az elnök komolyabb erőket vethet be, ezért mindkét félnek, a Hamásznak és Izraelnek is a kompromisszumra kell törekednie.

Jelentés Oroszországból: "Ha nem lennének naponta a gyászjelentések és a temetések, el is felejtenénk, hogy háború van"

Az ukrajnai háború egyre mélyebb nyomokat hagy az orosz gazdaságon és az emberek gondolkodásán is – derül ki egy friss felmérésből.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.05. csütörtök, 18:00
Nemcsák Károly
a József Attila Színház igazgatója
Megérkezett a fontos adat, reagál a tőzsde

Megérkezett a fontos adat, reagál a tőzsde

Pozitív hangulatban telik a kereskedés a héten a tőzsdéken, Ázsiában ma nagyrészt emelkedtek a vezető indexek, úgy tűnik, hogy Dél-Koreán kívül - ahol 1,4 százalékot esett ma az irányadó részvényindex - nem volt jelentős részvénypiaci hatása annak, hogy Jun Szogjol dél-koreai államfő kedd este váratlanul háborús helyzetet hirdetett az országban, majd nem sokkal később visszavonta. Ami az európai tőzsdéket illeti, itt folytatódott az emelkedés a mai kereskedésben, jelentős pluszban zárt a magyar piac is, Németországban és az USA-ban pedig új csúcsok dőltek. Amerikában támogatja az emelkedést a vártnál jóval kedvezőtlenebbül alakuló szolgáltatóipari beszerzésiemendzser-index, aminek hatására nagyobb kamatvágásokat kezdtek el árazni a befektetők. Ez elsősorban a kamatérzékeny technológiai szektor számára jó hír, ennek megfelelően a Nasdaq index emelkedik ma a legnagyobbat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×