eur:
415.19
usd:
400.85
bux:
80677.32
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Hwasong-11 (KN-23) észaak-koreai, rövid hatótávoslágú rakéta.
Nyitókép: Wikipédia

Észak-Korea felpörgeti a rakétagyártást, már Ukrajnában is bevethetik az eszközöket

Műholdfelvételek igazolják, hogy Észak-Korea nagyarányú bővítést hajt végre abban az üzemben, ahol rövid hatótávolságú rakétákat gyártanak. Egy másik, rakéta-hajtóanyagot előállító gyár termelését ugyancsak megnövelik.

Nagyszabású építkezés folyik a Február 11. elnevezésű, Hamhungban lévő gyárban - jelentette a Reuters. A brit hírügynökség közlése szerint itt gyártják azokat a Hwasong-11-es (KN-23) jelzésű, rövid hatótávolságú rakétákat, amelyekből rengeteget szállít Észak-Korea Oroszországnak, hogy aztán azokat bevessék az ukrajnai háborúban.

A Planet Labs civil műholdakat üzemeltető cég által közreadott felvételek alapján az egyik amerikai kutatóintézet munkatársai állapították meg, hogy az észak-koreaiak jelentősen bővítik a rakétagyárukat. Mint azt Sam Lair, a James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS) munkatársa elmondta a hírügynökségnek, a felvételeken azt látni, hogy az üzemet legalább 60-70 százalékkal kibővítik. Új összeszerelő csarnokot és munkásszállót is építenek. Emellett a gyár területén található föld alatti üzemek kapacitását is emelni akarják. Legalábbis az amerikai szakértő szerint erre utal, hogy lebontották az egyik alagútnál lévő, használaton kívüli darut, így téve lehetővé a bejárat kiszélesítését.

Hwasong-11 (KN-23) rövid hatótávolságú, észak-koreai rakéta. Forrás: dailywrap.uk
Hwasong-11 (KN-23) rövid hatótávolságú észak-koreai rakéta. Forrás: dailywrap.uk

Az építkezésekről az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA is beszámolt, de csak annyit közölt, hogy a gyárban előre eltervezett korszerűsítés kezdődött, amelynek keretében átépítik a gépműhelyeket és az acélöntödét. Arról azonban nem esett szó a jelentésben, hogy a létesítmény hadiüzem, ahol a harckocsi-alkatrészektől a ballisztikus rakétákig mindenfélét gyártanak.

A dél-koreai SI Analytics – amely műholdképeket készít mesterséges intelligencia felhasználásával – ugyancsak megerősítette a Február 11. gyár bővítését. Azt is megjegyezték, hogy a munkálatok egyik célja valószínűleg az üzemben folyó tevékenység elrejtése a felderítő műholdak elől. A dél-koreai cég is úgy tudja, hogy a gyárban rövid hatótávolságú rakétákat állítanak elő.

Joseph Dempsey, a londoni Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (International Institute for Strategic Studies – IISS) katonai elemzője viszont úgy véli, hogy Észak-Korea nem feltétlenül csak az oroszok kérésére bővíti a gyárat, Phenjan a rakétagyártás fokozásával a saját arzenálját is növelni akarja, ezért az üzem termelését nemcsak exportra szánja.

A KN-23-as (hivatalos nevén Hwasong-11) rövid hatótávolságú rakéta meglehetősen új fejlesztésnek számít – írja a Reuters. Az első kísérleti lövészeteket 2019-ben hajtották végre ezzel a korszerűnek számító fegyverrel. A rakéta alacsony, úgynevezett elnyújtott röppályán repül, ezért meglehetősen nehéz időben észlelni, így az ellene való védekezés is bonyolult. Kifejezetten a légvédelmi rendszerek kijátszására tervezték, és az oroszok már nagy számban be is vetették Ukrajnában.

Ezt azonban mind Moszkvában, mind pedig Phenjanban cáfolni igyekeznek, tagadva, hogy Észak-Korea egyáltalán bármilyen fegyvert szállítana Oroszországnak. A Reuters ugyanakkor emlékeztet rá: az ázsiai kommunista diktatúra nemcsak fegyverekkel, hanem katonákkal is támogatja Vlagyimir Putyin hadseregét. A brit hírügynökség úgy tudja, már legalább tízezer észak-koreai katonát küldtek a kurszki régióba, ahol az orosz légideszant és tengerészgyalogos egységekkel együtt próbálják kiszorítani az Oroszországba betört ukrán erőket.

Címlapról ajánljuk
Csehország teljesítette a kötelezettségét

Csehország teljesítette a kötelezettségét

Csehország 2024-ben teljesítette a GDP legalább két százalékának védelmi kiadások fordítására vonatkozó kötelezettségét – tájékoztatott a cseh védelmi minisztérium. Erre a célra a tavalyi évben összesen 177 milliárd cseh koronát, azaz körülbelül 7 milliárd eurót különítettek el. Petr Fiala miniszterelnök a védelmi kiadások növekedését szükségesnek és helyesnek tartja, és nyitott a további emelésről szóló vitára is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×