eur:
414.41
usd:
394.17
bux:
78180.71
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Hwasong-11 (KN-23) észaak-koreai, rövid hatótávoslágú rakéta.
Nyitókép: Wikipédia

Észak-Korea felpörgeti a rakétagyártást, már Ukrajnában is bevethetik az eszközöket

Műholdfelvételek igazolják, hogy Észak-Korea nagyarányú bővítést hajt végre abban az üzemben, ahol rövid hatótávolságú rakétákat gyártanak. Egy másik, rakéta-hajtóanyagot előállító gyár termelését ugyancsak megnövelik.

Nagyszabású építkezés folyik a Február 11. elnevezésű, Hamhungban lévő gyárban - jelentette a Reuters. A brit hírügynökség közlése szerint itt gyártják azokat a Hwasong-11-es (KN-23) jelzésű, rövid hatótávolságú rakétákat, amelyekből rengeteget szállít Észak-Korea Oroszországnak, hogy aztán azokat bevessék az ukrajnai háborúban.

A Planet Labs civil műholdakat üzemeltető cég által közreadott felvételek alapján az egyik amerikai kutatóintézet munkatársai állapították meg, hogy az észak-koreaiak jelentősen bővítik a rakétagyárukat. Mint azt Sam Lair, a James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS) munkatársa elmondta a hírügynökségnek, a felvételeken azt látni, hogy az üzemet legalább 60-70 százalékkal kibővítik. Új összeszerelő csarnokot és munkásszállót is építenek. Emellett a gyár területén található föld alatti üzemek kapacitását is emelni akarják. Legalábbis az amerikai szakértő szerint erre utal, hogy lebontották az egyik alagútnál lévő, használaton kívüli darut, így téve lehetővé a bejárat kiszélesítését.

Hwasong-11 (KN-23) rövid hatótávolságú, észak-koreai rakéta. Forrás: dailywrap.uk
Hwasong-11 (KN-23) rövid hatótávolságú észak-koreai rakéta. Forrás: dailywrap.uk

Az építkezésekről az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA is beszámolt, de csak annyit közölt, hogy a gyárban előre eltervezett korszerűsítés kezdődött, amelynek keretében átépítik a gépműhelyeket és az acélöntödét. Arról azonban nem esett szó a jelentésben, hogy a létesítmény hadiüzem, ahol a harckocsi-alkatrészektől a ballisztikus rakétákig mindenfélét gyártanak.

A dél-koreai SI Analytics – amely műholdképeket készít mesterséges intelligencia felhasználásával – ugyancsak megerősítette a Február 11. gyár bővítését. Azt is megjegyezték, hogy a munkálatok egyik célja valószínűleg az üzemben folyó tevékenység elrejtése a felderítő műholdak elől. A dél-koreai cég is úgy tudja, hogy a gyárban rövid hatótávolságú rakétákat állítanak elő.

Joseph Dempsey, a londoni Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (International Institute for Strategic Studies – IISS) katonai elemzője viszont úgy véli, hogy Észak-Korea nem feltétlenül csak az oroszok kérésére bővíti a gyárat, Phenjan a rakétagyártás fokozásával a saját arzenálját is növelni akarja, ezért az üzem termelését nemcsak exportra szánja.

A KN-23-as (hivatalos nevén Hwasong-11) rövid hatótávolságú rakéta meglehetősen új fejlesztésnek számít – írja a Reuters. Az első kísérleti lövészeteket 2019-ben hajtották végre ezzel a korszerűnek számító fegyverrel. A rakéta alacsony, úgynevezett elnyújtott röppályán repül, ezért meglehetősen nehéz időben észlelni, így az ellene való védekezés is bonyolult. Kifejezetten a légvédelmi rendszerek kijátszására tervezték, és az oroszok már nagy számban be is vetették Ukrajnában.

Ezt azonban mind Moszkvában, mind pedig Phenjanban cáfolni igyekeznek, tagadva, hogy Észak-Korea egyáltalán bármilyen fegyvert szállítana Oroszországnak. A Reuters ugyanakkor emlékeztet rá: az ázsiai kommunista diktatúra nemcsak fegyverekkel, hanem katonákkal is támogatja Vlagyimir Putyin hadseregét. A brit hírügynökség úgy tudja, már legalább tízezer észak-koreai katonát küldtek a kurszki régióba, ahol az orosz légideszant és tengerészgyalogos egységekkel együtt próbálják kiszorítani az Oroszországba betört ukrán erőket.

Címlapról ajánljuk
Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Rendkívüli, előre be nem jelentett látogatásra érkezett hétfő reggel Kijevbe a német kancellár. A vizit meglepetést okozott a német média számára is, azzal kapcsolatban azonban szinte tejes a "konszenzus", hogy az ukrajnai háború immár a februári német parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémájává vált.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Tarolt a magyarellenes szélsőjobb, de rég nem látott sikert ért el az RMDSZ is – Meglepő választási eredmény született Romániában

Tarolt a magyarellenes szélsőjobb, de rég nem látott sikert ért el az RMDSZ is – Meglepő választási eredmény született Romániában

Hét párt jutott be a parlamentbe Romániában a vasárnapi választások eredményeként. Magyar szempontból örömteli fejlemény, hogy az RMDSZ a vártnál jobban szerepelt, a voksok 6,40 százalékát szerezve meg, ezzel továbbra is lesz magyar érdekképviselet a román törvényhozásban. Kevésbé örömteli viszont, hogy három, alig néhány éve alapított szélsőjobboldali párt is bejutott a parlamentbe, a magyarellenes kijelentéseiről ismert AUR pedig a második helyen végzett, a Magyarországgal határos Arad megyében az első helyet szerezve meg. A kormánykoalíció két pártját, a PSD-t és a PNL-t a választók megbüntették: előbbi történetének legrosszabb eredményét érte el, utóbbi pedig a legnagyobb veszteséget szenvedte el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×