eur:
410.37
usd:
389.88
bux:
0
2024. december 11. szerda Árpád
A 2024. október 30-i képen Louise Haigh brit közlekedési miniszter kabinetülésre érkezik a londoni kormányfői rezidenciára. A 35 éves politikus november 29-én lemondott hivataláról, miután kiderült, hogy 2013-ban félrevezette a rendőrséget egy utcai rablás ügyében, és az ügyből bírósági eljárás lett.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

Hullámokat vet a brit közlekedési miniszter lemondása

Lemondott a brit közlekedési miniszter, miután kiderült, hogy megtévesztette a rendőrséget, amikor évekkel ezelőtt az állította, ellopták a mobiltelefonját. Louise Haigh korábban rendőr volt.

Egy nappal az eutanáziáról szóló történelmi és nagy vitát kavaró parlamenti szavazás előtt valami másért fájhatott Keir Starmer brit miniszterelnök feje: bejelentette lemondását a közlekedési miniszter, Louise Haigh, aki a kormányzás négy hónapja során az első távozó kormánytag.

Egy most előkerült hír szerint Louise Haigh 2014-ben bíróság elé állt és bűnösnek vallotta magát, mert egy évvel korábban azt mondta a rendőrségnek, hogy kirabolták és elvették a mobiltelefonját is. Később viszont közölte, hogy a telefon nem veszett el. „Azonnal informálnom kellett volna a munkáltatóm, de hibáztam, mert nem tettem meg... bármik is legyenek a tények, nem akarom, hogy eltereljem a figyelmet a kormány munkájáról” – írta lemondó levelében Sir Keir Starmer kormányfőnek.

Érdekes módon 2014-es bírósági megjelenése és megrovása után néhány hónappal képviselővé választották, és az ügyet már korábban elmondta a kormányfőnek. Azzal védekezett, hogy amikor kirabolták, 24 éves fiatal nő volt és súlyosan felzaklatták a történtek.

Starmer válaszlevelében megköszönte a munkáját, miközben a konzervatív ellenzék feltette a kérdést:

ha tudott a hamis vallomás miatti büntetéséről, akkor miért tette meg egy 30 milliárd font felett rendelkező minisztérium vezetőjévé?

Úgy, hogy a miniszterelnök korábban a főügyészséget vezette. Az angol jogban ugyanakkor Haig bírósági megrovása már letöltöttnek és elévültnek minősül – bár akkoriban elbocsájtották egy biztosítónál betöltött állásából. A cég belső vizsgálatot folytatott, mivel a leköszönő miniszter azt mondta, hogy több esetben eltűntek a céges mobiljai, ennek nyomán a biztosító értesítette a rendőrséget.

A Sky News szerint két forrás azt mondta neki: Lousie Haigh így akart újabb mobiltelefont kapni a cégétől. Ezt meg is kapta, de közben a lopottként beállított mobil jele felkeltette a rendőrök gyanúját. A Munkáspárt volt politikai igazgatója ugyanakkor megpróbálta relativizálni a történteket. „Ez egy triviális ügy, amit már bevallott és ami azelőtt történt, hogy képviselő lett... nem súlyos csalás, nem arról van szó, hogy milliókat dugott el egy offshore számlán”. Azt is hozzátette, hogy az ügy nem mérhető ahhoz, amivel Boris Johnson konzervatív kormányfőt vádolták.

A dolog pikantériája viszont az, hogy

Louise Haigh 2009 és 2011 között a londoni rendőrség egyenruhás tagja volt.

A lebukott tárcavezető volt az új munkáspárti kormánynak az a tagja, aki megtette az első lépéseket, hogy a thatcheri évek során létrehozott temérdek magán vasút társaságot visszaszorítva létrehozzák a Nagy-Britanniai Vasútcéget, amely szerinte „véget vethet annak a fragmentációnak, amit a több, mint 30 éven át zajló privatizáció okozott.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Az előttünk álló év elején akár 3 300 orvos is hiányozhat északi szomszédunknál az egészségügyből, december végén ugyanis lejár a felmondási idejük. A kormány ezért drasztikus lépéshez folyamodott: jóváhagyta azokat a jogszabály-módosítási javaslatokat, amelyek lehetővé teszik rendkívüli helyzet kihirdetését akkor is, ha az egészségügyi ellátás kritikus mértékben elérhetetlenné válik. Az orvosok egy év börtönt kockáztatnak, ha ilyen esetben megtagadják a munkát.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×