eur:
412.81
usd:
391.3
bux:
78374.08
2024. november 28. csütörtök Stefánia
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt (b) és Joáv Galant korábbi izraeli védelmi minisztert rabruhában ábrázoló épületmolinó a Palesztina térnél Teheránban 2024. november 28-án, a palesztinok lakta Gázai övezetben végzett izraeli katonai műveletek 14. hónapjában. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) november 21-én elfogatóparancsot adott ki Netanjahu és Galant, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Izrael: a béke elkerülhetetlen, de nem alapulhat "illúziókon"

Gideon Szaár izraeli külügyminiszter Jan Lipavsky cseh külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján csütörtökön kijelentette, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) nincs indoka arra, hogy elfogatóparancsot adjon ki izraeli vezetők ellen.

Szaár azt is közölte, hogy Jeruzsálem fellebbez a döntés ellen, és veszélyes precedensnek tekinti azt. A külügyminiszter közölte, hogy Izrael akkor fejezi be a gázai háborút, amikor „eléri céljait”, vagyis a Hamász által fogva tartott túszok kiszabadítását Gázából, és annak biztosítását, hogy az iszlamista terrorszervezet ne irányíthassa többé az övezetet.

Gideon Szaár azt is mondta, hogy Izrael nem kívánja irányítása alá vonni a Gázai övezetben élő palesztin civilek életét, és úgy vélekedett, hogy a béke „elkerülhetetlen”, de nem alapulhat „illúziókon”.

Mint arról az Infostart is beszámolt, az ICC november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.

Az Európai Unió tagországainak tiszteletben kell tartaniuk a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) határozatait, beleértve a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot is – erről már az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő nyilatkozott a kétállami megoldás, azaz Izrael mellett egy palesztin állam létrehozását támogató, úgynevezett Globális Szövetség nemzetközi fórumát megelőzően.

Josep Borrell azt mondta, „nem szabad aláásni” a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ugyanis – mint fogalmazott – ez az egyetlen módja a globális igazságszolgáltatásnak, ez az egyetlen módja az elszámoltathatóságnak. Azon véleményének adott hangot, hogy az ICC ítéletei nem politikai jellegűek, majd hozzátette: a jogi testületet köztiszteletben álló bírák alkotják, akik – mint kiemelte – a szakma legjobbjai.

(Címlapképünkön: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt - balra - és Joáv Galant korábbi izraeli védelmi minisztert rabruhában ábrázoló épületmolinó a Palesztina térnél Teheránban 2024. november 28-án, a palesztinok lakta Gázai övezetben végzett izraeli katonai műveletek 14. hónapjában.)

Címlapról ajánljuk
Kemény Dénes: egyszer és mindenkorra elveszhet az olimpiai álom, ha most nem gondolkodunk felelősen

Kemény Dénes: egyszer és mindenkorra elveszhet az olimpiai álom, ha most nem gondolkodunk felelősen

Egy átlag sportszerető ember sincs feltétlenül tisztában az olimpiarendezést érintő feltételekkel, nemhogy azok, akik nem követik napi szinten a sportot – mondta az InfoRádióban a háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitány. Hozzátette: jelen pillanatban egy népszavazáson nem tudna felelősségteljesen és minden szükséges ismeret birtokában dönteni a kérdésben az emberek többsége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 28. 15:46
×
×
×
×