Magyar idő szerint szerda hajnalig várhatóan több mint 160 millió választópolgár adja le szavazatát az amerikai elnökválasztáson. Azt a jelöltet választják elnökké, aki az elektorok többségét, 270-et vagy annál többet megszerez. A választási kampány utolsó időszakában Donald Trump és Kamala Harris is a csatatérállamokra összpontosított.
"Az elmúlt másfél-két hétben Kamala Harris kampánya mintha kifulladni látszana. Rendre valakik társaságában, húzónevekkel együtt lép fel a színpadra. Barack és Michelle Obama, a Demokrata Párt meghatározó szereplői, tulajdonképpen úgy kampányolnak, mintha a saját elnökválasztási kampányukra készülnének ismét, de láthatunk mellette hírességeket, celebeket is" – mondta Fekete Rajmund Amerika-szakértő az InfoRádióban. Hozzátette, hogy ezzel szemben Donald Trump többnyire egyedül kampányol, bár őt is több híresség biztosította a támogatásáról, mint Kid Rock, Elon Musk vagy éppen legutóbb a leghallgatottabb amerikai podcaster, Joe Rogan.
A Kommunizmuskutató Intézet igazgatója kiemelte, nehéz megmondani, hogy mennyit jelent a politikusoknak az ismert emberek támogatottsága, ezt számos kutató elemzi, egy korábbi tanulmány például arról írt, hogy sok esetben inkább a híresség profitál többet, ha egy jelölt mellé áll a kampányban, de hozzátette, "az Egyesült Államokban egy évszázada teljesen természetes, hogy hírességek, színészek, különböző sztárok kampányolnak egy-egy jelölt mellett".
Fekete Rajmund megemlítette, hogy Kamala Harris hétfőn a marihuánafogyasztás legalizálását ígérte, amivel a fiatalokat és a progresszívebb szavazókat próbálja megszólítani. A demokrata jelölt a Fox Newsnak is adott egy félórás interjút, ahol a női republikánus szavazókat akarta maga mellé állítani az abortuszkérdésben, de a téma szóba sem került.
A szakértő arról is beszélt, hogy az elnökjelöltek a kampány hajrájában már az úgynevezett csatatérállamokra koncentráltak, és úgy véli, nagyon kiélezett lesz a párharc, a közvélemény-kutatók szerint Pennsylvania lehet a legfontosabb helyszín, az dönthet, hogy az ottani 19 elektor támogatását Donald Trump vagy Kamala Harris szerzi-e meg.
A közvélemény-kutatókkal kapcsolatban úgy fogalmazott, a választás számukra fontos hitelességi próba lesz, miután 2016-ban csúfosan leszerepeltek.
"2000-ben Floridában újraszámlálást kértek, az több héten keresztül tartott, mire egyáltalán döntés született. Ha annyira szoros lesz az eredmény, mint ahogyan azt a közvélemény-kutatók mutatják, akkor ott, ahol nagyon kicsi a szavazatkülönbség a két jelölt között, bármelyik fél újraszámlálást kérhet" – mondta Fekete Rajmund, és arra is kitért, hogy szoros kimenetel estén a vesztes nem biztos, hogy elfogadja majd az eredményt, hiszen vannak már olyan szavazóhelyiségek, amelyeket ablakait már elkezdték bedeszkázni.