A brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves csütörtökön terjesztette be a 2010 óta először kormányzó munkáspárti kormány költségvetési tervezetét az angol parlament elé, a dokumentum több mint 40 milliárd font éves többletbevételt irányoz elő adó- és járulékemelések révén. A szigetország gazdasági növekedése 0,1 százalékos volt 2023-ban, a költségvetési deficit 4,3 százalék, az államadósság pedig GDP-arányában 98,5 százalékos.
"A brit gazdaságot három nagy hullámban érték a gazdasági krízisek, a Brexit hatásait még nyögi az ország, volt a pandémia, és ne felejtsük el az energiaválságot sem. Ráadásul volt Liz Trussnak az a rövid, néhány hetes gazdaságpolitikája, ami alapvetően megbontotta a brit gazdasági egyensúly hosszú távú folyamatait" - mondta Gálik Zoltán az InfoRádióban.
A Corvinus Egyetem docense szerint a beterjesztett költségvetéssel a Munkáspárt megpróbálja megteremteni a bevételi oldalon az alapokat azokhoz a beruházásokhoz, amiket a választási kampányban ígértek.
A bevételnövelő intézkedéscsomag egyik legnagyobb eleme a munkáltatók által fizetett társadalombiztosítás 1,2 százalékpontos emelése. A kormány egyedül ettől a lépéstől évi 25 milliárd font többletbevételt vár a jövő áprilisban kezdődő következő pénzügyi évtől. Emellett emelik a dohánytermékek és egyes alkoholtartalmú italok adóját, 20-ról 24 százalékra nő a tőke nyereségadója, és 5 százalékponttal több lesz a második lakásra kivetett ingatlanadó értéke.
"Máris azzal vádolták a Munkáspártot, nemcsak a konzervatívok, hanem a Költségvetési Ellenőrzési Szervezet is, hogy túl nagy beruházásokat ígér a költségvetés" - mondta a szakértő, és hozzátette, hogy a következő években várhatóan alacsony, 1,5 - 2 százalékos gazdasági növekedésre számíthatnak, amiből nem egyszerű hosszú távú növekedési pályára állítani a brit gazdaságot.
"Nem csak a jövő évről van szó, hanem egy hosszú távú gazdaságpolitika az alapját próbálja letenni ez a költségvetés" - fejtette ki Gálik Zoltán.
A választást elbukó Konzervatív Párt elnökválasztási folyamata közben újabb szakaszához érkezett, a jelöltek közül már csak ketten maradtak versenyben, Kemi Badenoch korábbi kereskedelmi miniszter, és a Robert Jenrick volt bevándorlásügyi miniszter. A győztes Rishi Sunak korábbi miniszterelnököt váltja majd, aki lemondott a pártelnöki tisztségről, miután júliusban a konzervatívok 14 év kormányzás után az eddig valaha volt legrosszabb eredményüket érték el a parlamenti választáson.