eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Az orosz védelmi minisztérium 2024. augusztus 16-án közreadott videójáról készített képen orosz katona Rapira páncéltörő ágyúval tüzel az Ukrajnával határos oroszországi Kurszki területen.
Nyitókép: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

Szakértő: nem lesz döntő tényező az észak-koreai jelenlét a kurszki csatában

Nem tudni pontosan mennyi észak-koreai katona érkezett a kurszki régióba, és a feladatuk is kérdéses. Moszkva a kétoldalú orosz-észak-koreai  megállapodás a részeként használja fel ezeket a katonai egységeket.

A NATO főtitkára megerősítette, hogy észak-koreai katonák érkeztek orosz oldalon a kurszki régióba, azt ugyanakkor még nem tudni, mennyien vannak, és mi lesz a feladatuk. Az Észak-atlanti Tanácsot, Ausztráliát, Japánt és Új-Zélandot Dél-Korea delegációja tájékoztatta Phenjan katonai részvételéről, és arról is, hogy a katonai egységeket a kurszki régióba telepítették.

"Ukrán oldalról 10 000, észak-koreai oldalról 1500 fős csapatokról beszélnek, a nemzetközi sajtóban háromezerre becsülik a csapatok létszámát. Az egységek egy részét az Oroszországhoz tartozó kurszki területen tervezik bevetni, ami azt jelenti, hogy abban az invázióban, amit Oroszország Ukrajnával szemben folytat, nem vesznek részt, hanem a kétoldalú orosz-észak-koreai megállapodásnak a részeként használják ezeket a katonai erőket. " - mondta Csiki Varga Tamás az InfoRádióban.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos főmunkatársa szerint lényeges különbség, hogy ukrán, vagy orosz területen történik az egységek bevetése. Ukrán területen eddig csak egyedi, kiscsoportos formában voltak jelen észak-koreai egységek.

"Amikor észak-koreai ballisztikus rakétákat adtak át Oroszországnak, az üzemeltetéséhez korlátozott létszámú személyzetet is adtak. A Krím területén, ami orosz értelmezés szerint saját területük, ehhez a rendszerekhez észak-koreai katonák is csatlakoztak, de arról nincs megerősített információ, hogy az ukrajnai hadszíntéren jelentős létszámban komoly harci feladatokat látnának el az észak-koreaiak" - fejtette ki Csiki Varga Tamás. Hozzátette, hogy a kurszki hadműveletben nem lesz döntő tényező a jelenlétük, de abban a blokkosodásban, amit a katonai tömbök építenek ki az elmúlt két évben, jelentős hatása van a türténteknek.

A szakértő kitért arra, hogy a dél-koreai hírszerzés különleges műveleti erőkről beszélt, de azt nem tudni, hogy ez észak-koreai viszonylatok között mit jelent pontosan. Az, hogy Oroszországon belül kapnak kiképzést, érthető, hiszen a helyi terepviszonyokat, infrastruktúrát meg kell ismerniük, és az orosz fegyverrendszerekkel való együttműködést, valamint a kommunikációt el kell sajátítaniuk.

"Dél-Korea eddig csak pénzügyi támogatást adott Ukrajnának. Amikor az orosz-észak-koreai védelmi együttműködésről tárgyaltak, majd aláírták, akkor szóba került a válaszlépés. Szöul jelezte, hogy amennyiben Oroszország fejlett katonai technológiát ad Észak-Koreának, akkor Dél-Korea az ukrán háborúban fegyvereket is adhat Kijevnek - mondta Csiki Varga Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×