Infostart.hu
eur:
384.72
usd:
327.88
bux:
121282.66
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Nyitókép: Pexels

Baj lett abból, hogy a civilizáció közel merészkedett az őslakosok törzsi közösségeihez

A fák és a bennszülöttek voltak ott előbb, nem pedig a favágók. Utóbbiak most az életükkel fizettek a civilizáció e felismeréséért.

Két ember életét vesztette, s ketten eltűntek favágók és a mashco piro nevű, úgynevezett érintetlen őslakos törzs összecsapásában a perui Amazonas-vidéken - közölte kedden a bennszülöttek jogvédelmével foglalkozó perui szervezet, a Fenamad.

A tájékoztatás szerint a bennszülöttek nyilakkal támadtak a munkásokra a Parianamu folyó mentén.

A Fenamad részvétét nyilvánította a halottak hozzátartozóinak, ugyanakkor rávilágított, hogy a helyzet elmérgesedése annak a közvetlen következménye, hogy a kormány engedélyezte a fakitermelést a mashco pirók lakóhelyének közelében.

Fakitermeléssel foglalkozó több cég is kapott már ilyen engedélyt. A Survival International jogvédő csoport szerint a régióban már 200 kilométernyi utat is építettek a fák elszállítására.

A szintén bennszülött yine törzs szerint a mashco pirók már korábban is panaszkodtak a területükre behatoló favágókra.

A Survival International szerint a mashco piro lehet a világ legnagyobb, civilizációval még nem érintkezett törzse.

Címlapról ajánljuk
Formálódik Donald Trump béketanácsa – és az is, kik akarnak részt venni benne

Formálódik Donald Trump béketanácsa – és az is, kik akarnak részt venni benne

Az amerikai elnök 60 országot hívott meg a gázai béketanácsba, de állandó tagságot csak bizonyos feltételekkel lehet kapni. A kazah, az üzbég és a fehérorosz elnök mellett Orbán Viktor is üdvözölte a kezdeményezést, Oroszország, Lengyelország és Izrael még kivár, a francia államfő viszont egyértelműen közölte, hogy a jelenlegi feltételekkel nem csatlakoznak a testülethez.

40 százalékos ugrás – Szakértő a Mol történelmi lépéséről

Megállapodás született a Mol és az orosz Gazpromnyefty között a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő, többségi orosz tulajdonrész megvásárlásáról. Az üzlet jelentőségéről Hortay Olivért, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetőjét kérdezük.
Micsoda erőt mutatott ma a forint!

Micsoda erőt mutatott ma a forint!

A Grönland sorsát övező geopolitikai ellentétek miatt ismét kiéleződtek a vámháborús feszültségek az Amerikai Egyesült Államok és Európa között, ami a tőke- és pénzpiacokon is komoly változásokat indíthat el. Az elmúlt napokban több másik globális kockázat (költségvetések helyzete és infláció) is hirtelen a felszínre tört, az üzenetet pedig az amerikai és japán kötvénypiac közvetíti. A kockázatokra az amerikai és a japán eszközök eladásával reagáltak a befektetők, ami a dollár és a jen gyengülését okozta az euróval, illetve a régiós devizákkal szemben is. A piaci átrendeződésből főként az euró profitál, ami jelentős erősödésben van a többi vezető tartalékvaluta ellenében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×