eur:
406.49
usd:
378.57
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
Bízik a gyors uniós csatlakozásban a grúz miniszterelnök

Bízik a gyors uniós csatlakozásban a grúz miniszterelnök

Az Európai Unió felfüggesztette Grúzia uniós csatlakozási folyamatát.

Teljesen reális Grúzia európai uniós tagsága 2030-ig, dacára a jelenlegi problémáknak - jelentette ki szombaton Irakli Kobahidze grúziai miniszterelnök.

Grúzia 2030-ra a többi tagjelölt országnál jobban fel lesz készülve a csatlakozásra az Európai Unióhoz. Továbbra is megtesszük a megfelelő lépéseket. Meggyőződésem, hogy 2030-ra európai uniós csatlakozásunk teljesen reális - hangoztatta Kobahidze, hozzátéve, hogy derűlátón tekint a jövendőbeli kapcsolatokra az EU-val.

A kormányfő elmondta azt is, hogy a kapcsolatok nagymértékű javulására számít az Egyesült Államokkal 2025-től. "A lehető legjobban szeretnénk elmélyíteni kapcsolatainkat az Egyesült Államokkal, amiről már többször is szóltunk. Teljesen nyitottak vagyunk. Az a legfontosabb, hogy lássunk viszonzó lépéseket" - fogalmazott.

Pawel Herczynski, az Európai Unió tbiliszi nagykövete július 9-én bejelentette, hogy az EU felfüggesztette Grúzia uniós csatlakozási folyamatát, a lépést a kaukázusi ország parlamentje által elfogadott, a külföldi ügynökökről szóló törvénnyel, valamint a tbiliszi kormány "Nyugat-ellenes retorikájával" indokolva. Ezenkívül az EU befagyasztotta a Tbiliszinek 2024-re előirányzott, 30 millió eurós (11,8 milliárd forint) pénzügyi támogatást is. Az EU tavaly adta meg a hivatalos tagjelölti státust Tbiliszinek.

Az amerikai védelmi minisztérium július 5-én bejelentette, hogy határozatlan időre elhalasztják az idén nyárra tervezett közös georgiai-amerikai hadgyakorlatot a stratégiai kapcsolatok felülvizsgálata miatt. Úgy indokolta a döntést, hogy Tbiliszi azzal vádolta Washingtont és a nyugati országokat, hogy "második frontot" akarnak nyitni az Oroszország elleni nyomásgyakorlásra Ukrajna kapcsán, amit az amerikai fél tévesnek nevezett.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×