Az amerikai külügyminisztérium honlapján megjelent közlemény szerint a május végén indított felülvizsgálat eredményeként több mint 95 millió dollár támogatáshoz nem jut hozzá Grúzia, olyan pénzekhez, amelyek kedvezményezettje közvetlenül a kormány.
A támogatás felfüggesztését indokolva az amerikai külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy "Grúzia kormányának antidemokratikus intézkedései és hamis állításai nem egyeztethetők össze az európai uniós és a NATO-tagság normáival".
Egyben hozzátette, hogy miközben a grúz kormánynak szánt támogatásokat nem juttatják el, az Egyesült Államok tovább folytatja azon programok és tevékenységek támogatását, amelyek "a grúz emberek javát szolgálják a demokrácia, a jogállam, a független média és a gazdaságfejlesztés révén".
A Biden-adminisztráció májusban több alkalommal is éles kritikát fogalmazott meg a grúz kormánypárt által kezdeményezett és a törvényhozás által elfogadott úgynevezett "külföldi ügynökökről" szóló jogszabály miatt, amelyet orosz mintára hozott intézkedésnek nevezett.
Antony Blinken külügyminiszter május 23-án jelentette be, hogy felülvizsgálják a grúz-amerikai kétoldalú viszonyt, amire reagálva a grúz külügyminisztérium szóvivője akkor zsarolással vádolta az Egyesült Államokat.
A jogszabály kezdeményezői a külföldről érkező támogatások átláthatóságának igényével indokolták a törvényt.