eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Shahed combat drone flying over fields of Ukraine, aerial view, drone attack, war in Ukraine, 3d render.
Nyitókép: Olena Bartienieva/Getty Images

Komoly fordulat állhat be az orosz–ukrán háborúban

Az amerikai Bloomberg információi szerint Peking és Moszkva közös támadó drón kifejlesztésén fáradozik. A lépés megdöntené az eddigi kínai kommunikációt, amely szerint nem nyújtanak segítséget az oroszoknak az ukrajnai háborúban.

Az amerikai lap információi szerint egy orosz és egy kínai vállalat 2023-ban megállapodott arról, hogy az iráni fejlesztésű Sahed-drónhoz hasonló támadó eszközt fognak fejleszteni. Az eszközt azóta állítólag megépítették és elképzelhető, hogy elkezdték szállítani Oroszországba, de Ukrajnában még nem vetették be – idézi a Portfolio. (Az is meglehet, hogy eddig csak a drónok alkatrészeit juttatták el Moszkvába.)

A Bloomber információi szerint Peking mérlegeli annak a lehetőségét is, hogy drónokat közvetlenül adjon át szövetségesének. Amennyiben ez bekövetkezik, az egyértelműen megváltoztatja Kína eddigi pozícióját. Peking ugyanis határozottan állította, hogy fegyveres segítséget nyújtana Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, Hszi Csin-ping kínai elnök szerint országa semleges az ukrajnai konfliktusban. Ez az állítás már korábban is megkérdőjeleződött, ám akkor még csak azzal gyanúsították a keleti nagyhatalmat, hogy alkatrészeket szállít közvetítőkön keresztül az orosz hadiipar számára.

A közvetlen fegyverszállítás az ukrajnai háború eszkalációját is jelentené egyben, valamint súlyos nyugati szankciókat eredményezne a kínai vállalatok ellen

– írja a Bloomberg, hozzátéve: az Egyesült Államokban egyelőre nem merült fel, hogy Peking nyíltan kiállt volna az oroszok ukrajnai háború mellett, de egyes országok szerint már megtették ezt a lépést.

A Sahed-drónok olcsó és viszonylag egyszerű eszközök, amelyek ellen nagyon költséges a védekezés. A legnagyobb veszélynek Nyugaton azt a lehetőséget látják, hogy Kína képes lesz tömegesen előállítani ezeket az iráni fejlesztéshez hasonló drónokat, így végletesen ki tudják meríteni az oroszok az ukrajnai légvédelmet.

Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×