A három politikus közös nyilatkozatot írt alá Patrióta kiáltvány az európai jövőért címmel. Erről az Infostarton már beszámoltunk.
"Történelmi nap a mai, az Európai Parlament július 16-i strasbourgi alakuló ülésén bemutatjuk a csoportot, amely három pártból és azok képviselőiből áll, és amely politikai korszakváltást kíván indítani Európában. Az új korszak a szabadság, a szuverenitás, a béke, a jólét és az értékek korszaka lesz" - közölte Herbert Kickl.
Mint hangsúlyozta, az új reformmozgalom számára Ausztria, Magyarország és Csehország erős magot képez Európa közepén.
Az FPÖ elnöke kifejtette: fel akarják élénkíteni Európa pluralista jellegét és gondoskodni akarnak arról, hogy az EU nemzetei megőrizhessék sajátosságaikat.
"Az új hazafias szövetség egyfajta hordozórakéta kíván lenni, hogy más pártokkal közösen egyesült erővel biztosítsanak ismét jó jövőt Európának" - fogalmazott az osztrák politikus.
"Nem fogjuk tétlenül nézni egy európai szuperállam kialakulását, amelyben a tagállamok parlamentjei egyfajta folklórrészleggé sorvadnak, ahol a szuverenitás és az egyes államok önrendelkezése csak üres frázis. Olyan Európát akarunk, amely ismét büszkén, értéktudatosan, hagyományokkal és sokszínűséggel mutatkozik és fejlődik" - jelentette ki az FPÖ elnöke. Hozzátette: "Európát nem akarják a Macronokra, a Von der Leyenekre vagy valamilyen baloldali kísérletekre bízni".
Kiemelte: azt akarják, hogy a közvetlen demokrácia nagyobb súllyal essen latba, mint az európai jog, hogy egyharmaddal kevesebb legyen az uniós biztosok száma, a jelenleginél jóval kisebb létszámú legyen az Európai Parlament és
drasztikusan csökkentsék a 35 ezer brüsszeli lobbista befolyását.
Az osztrák politikus felidézte, hogy az FPÖ-nek csaknem egy évtizeddel ezelőtt mindössze két, frakción kívüli képviselője volt az Európai Parlamentben. Hozzátette: az FPÖ megerősödve került ki a három héttel ezelőtti EP-választásból, és immár hat képviselője van.
"Az új frakcióval az FPÖ immár a nemzetközi színtéren is nagyon sikeresen pozicionálta magát. Mi ma azt jelentjük, amit összességében Ausztria jelentett sokáig: a tárgyalások és a találkozások helye, fordítókorong Kelet és Nyugat között, a béke és az enyhülés motorja, amely megéli semlegességi politikáját" - szögezte le Herbert Kickl.
Az Osztrák Szabadságpárt elnöke kiemelte: Orbán Viktor az egyetlen kormányfő az EU-ban, aki sikeresen képes védekezni az illegális bevándorlással, a menekültjoggal való visszaéléssel és a túlzott európai központosítással szemben. Hozzátette:
Orbán Viktor olyan kormányfő, aki Európa értékeiért, a családért és a keresztény örökségért áll ki.
"Az FPÖ és Orbán Viktor békés megoldást akar az orosz-ukrán háborúban, amelyet elítélünk, és kiállunk a fegyverszünet és a béke mellett" - tette hozzá Herbert Kickl.
Reményének adott hangot, hogy Andrej Babis, az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) elnöke, volt cseh kormányfő lesz Csehország következő miniszterelnöke, amit a közvéleménykutatások is megalapoznak. Hozzátette: észszerű elgondolásai és törekvései már "nem tették kompatibilissé az ANO-t az uniós centralisták fanatikus elképzeléseivel", ezért fontosnak és helyesnek nevezte átlépésüket az új, hazafias szövetségbe.
A sajtótájékoztó magyarul:
Orbán Viktor a Bécsben tartott sajtókonferencián azt mondta: 1989-ben elkezdődött az európai politikának egy korszaka, amikor leomlott a berlini fal, és ez a korszak a mostani európai parlamenti döntéssel lezárult.
A magyar kormányfő úgy fogalmazott:
az új korszak első, döntő jelentőségű pillanata az új európai politikai frakció létrejötte, amely meg fogja változtatni az európai politikát.
Ma egy olyan politikai formációt hoznak létre, amely "hasítani fog" és nagyon gyorsan az európai jobboldal legerősebb tömörülése, legnagyobb frakciója lesz - mondta Orbán Viktor.
A magyar kormányfő arra számít: ez napokon belül be fog következni, és utána a "határ a csillagos ég".
Az európai jobboldali pártok újonnan alakuló frakciójában olyan programot kell létrehoznunk, amilyet választóinknak megígértünk - jelentette ki a korábbi cseh kormányfő, az ANO párt elnöke vasárnap Bécsben.
A hagyományos autók védelmében
Andrej Babis hangsúlyozta, az EU környezetvédelmi politikájának jobban tekintetbe kellene vennie a gazdasági fejlődést annak érdekében, hogy ne veszélyeztesse a közösség versenyképességét. Technikailag alátámasztott, gazdaságilag életképes, szociálisan igazságos megoldásokat kell találni.
A cseh politikus ezért
a robbanómotorok tiltásának eltörlését és az EU energetikai függetlenségének támogatását javasolta,
valamint azt, hogy valamennyi energiatechnológia egyforma elbírálás alá kerüljön.