Infostart.hu
eur:
361.59
usd:
307.37
bux:
138818.03
2026. április 19. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Párizs 2024: társadalmi tisztogatással vádolják a francia kormányt

A 90 civil szervezetet képviselő „Le Revers de la Médaille” kollektíva hétfőn közzétett jelentésében azt írja, több ezer hajléktalan embert távolítottak el Párizsból és környékéről az olimpiai játékok előtt. A városvezetés az államot hibáztatja.

A jelentés szerint az Île-de-France régióból eltüntették azokat az embereket, akiket a „hatalom nem kívánatosnak tart”. Az elköltöztetett személyek között vannak menedékkérők, valamint családok és gyermekek, akik már így is bizonytalan és kiszolgáltatott helyzetben vannak, de a rendőrség a szexmunkásokkal és a kábítószerfüggőkkel szemben is keményen fellépett, eltávolítva őket a megszokott hálózataiktól, amelyekben létfontosságú egészségügyi ellátásban és támogatásban részesülhettek volna – írja a The Guardiant idézve a Blikk.

A kitelepítések tavaly április óta fokozódtak a városban és környékén, és az elmúlt 13 hónapban 12 545 embert költöztettek el. Az embereket buszokkal szállítják a tavaly létrehozott ideiglenes regionális központokba, amelyek rövid távú megoldást jelentenek a problémára – olvasható.

Paul Alauzy, a Médecins du Monde egészségügyi megfigyelésért felelős koordinátora azzal vádolta a hatóságokat, hogy „társadalmi tisztogatást” hajtanak végre a város legveszélyeztetettebb lakossága ellen annak érdekében, hogy Párizs „a lehető leghízelgőbb fényben tűnjön fel” az olimpiai játékokra.

„A szőnyeg alá rejtik a nyomort. Ha ez valóban méltó megoldás lenne a problémára, az emberek azért harcolnának, hogy felszállhassanak a buszokra. De nem így van” – fogalmazott. Azt is hozzátette, hogy a kitelepítésekkel ellehetetlenítik ezeket az embereket, valamint azokat is, akik segíteni szeretnének nekik.

Bár ezek a közpolitikai folyamatok már évek óta léteznek, számos mutató arra enged következtetni, hogy az olimpia gyorsítóként hat.

Anne Hidalgo, Párizs polgármestere szerint a városháza évek óta arra kéri a felelős kormányt, hogy álljon elő egy hiteles tervvel a főváros utcáin élő, becslések szerint 3600 ember elhelyezésére. Mint elmondta bár nem az ő feladatuk, de így is minden héten lakásokba és otthonokba helyeznek el segítségre szoruló lakásokat.

Egy áprilisi sajtótájékoztatón Pierre Rabadan, korábbi francia rögbi-válogatott, jelenleg az Olimpiáért felelős főpolgármester-helyettes azt mondta, hogy a problémát a Párizs utcáin élő hajléktalanok száma jelenti, nem pedig a játékok. Szerinte az a 300 ember, akit a központi biztonsági zónából való elköltöztetéssel fenyegettek, kevesebb mint 10%-a a Párizs utcáin alvóknak.

Címlapról ajánljuk
Drága tankolás, olcsóbb jövő, avagy az olajsokk igazi hatása

Drága tankolás, olcsóbb jövő, avagy az olajsokk igazi hatása

A benzinár-emelkedés elsőre egyszerű pénztárcasokk, hiszen többet fizetünk ugyanazért. Valójában azonban mélyebb gazdasági átrendeződés zajlik. Az ársokk nemcsak fájdalmat okoz, hanem döntésre kényszerít, és ezzel felgyorsítja a technológiaváltást. Ami tegnap még alternatíva volt, ma már racionális választás.

Már fél tucatnál is több önkormányzat mondott nemet a régi kormánynak

Több hazai önkormányzat – köztük Budapest, Ajka, Érd, Kispest, Nagykanizsa, Orosháza, Szentes, Szolnok – megtagadta a szolidaritási hozzájárulás április közepén esedékes részletének befizetését. A városvezetők a döntést a túlzott állami elvonásokkal és a települések működőképességének megőrzésével indokolták.
inforadio
ARÉNA
2026.04.20. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Támadásba lendült Oroszország, a Kreml nem valami biztatóan nyilatkozott a békéről – Orosz-ukrán háborús híreink vasárnap

Támadásba lendült Oroszország, a Kreml nem valami biztatóan nyilatkozott a békéről – Orosz-ukrán háborús híreink vasárnap

Mára virradóra az orosz erők közel 20 alkalommal támadták Dnyipro három járását drónok és tüzérség bevetésével, ezt Olekszandr Hanzsa, a megye katonai közigazgatási vezetője közölte. Egy ember megsebesült. Hanzsa szerint Nyikopol járásban a támadások célpontjai Nyikopol, Cservonohrihorivka, Mirove és Pokrovszk települések voltak. Az észak-ukrajnai Csernyihiv városát is hatalmas dróntámadás érte az Ukrinform tudósítása szerint, itt robbanásokat hallottak, és drónbecsapódásról is érkeztek jelentések. A lezuhant drón két lakóházban és egy oktatási intézményben okozott károkat. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap kijelentette, Moszkva "pozitívan értékeli az isztambuli tárgyalások újraindításának lehetőségét", azonban a "tárgyalások újraindításának kérdése nem az elsődleges prioritásunk". Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×