eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának (EPSCO) ülése előtt Brüsszelben 2022. március 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Olyan történt Németországban, amit még a miniszter sem tud megmagyarázni

A napokban vált ismertté az egészségügyi miniszter terve a német kórházak reformjára. A tartományok tiltakoznak, eközben Karl Lauterbach újabb súlyos problémába, az időskorúak ellátásának rendkívüli nehézségeibe ütközött.

Szakértői elemzések szerint az elmúlt egy évben "robbanásszerűen" megnőtt azoknak az időskorúaknak a száma, akik ellátásra, illetve ápolásra szorulnak. Mindezt a német egészségügyi miniszter is megerősítette, utalva arra, hogy demográfiai okok miatt a múlt évben 50 ezres növekedéssel számoltak, ehelyett a tényleges növekedés ennél lényegesen nagyobb volt, és meghaladta a 350 ezret.

Az ARD és a ZDF közszolgálati médiumok szerint a miniszter "értetlenül" állt a történtek mögött, a "robbanásszerű növekedés" feltételezett okaként egyfajta "szendvicshatást" említett. A nagyon idős, gondozásra szorultak számát növelik az első baby-boom generáció rászorultjai is, akik immár szintén gondozásra szorulnak – vélekedett az egészségügyi miniszter.

Először jelentkezik két generáció, amely egyidejűleg igényli a segítséget, azaz a "baby-boomerek és szüleik".

Egy korábbi felmérés szerint Németországban mintegy ötmilliót tesz ki a gondozásra szorulók száma, a "terhet" főként a hozzátartozók viselik. Az érintettek, illetve a hozzátartozók ugyanakkor egyfajta gondozási, illetve ápolási biztosítást köthetnek, a tartós biztosítás pénzügyi helyzete azonban rohamosan romlik. A jelenlegi rendszer alapján azok, akik nem tudják megfizetni a biztosítás költségeit, a különböző szociális hivataloktól kérhetnek segélyt.

Lauterbach ennek kapcsán az ápolási biztosítás "akut problémájáról" beszélt. A miniszter szerint az ellátás színvonalát a jelenlegi járulékrendszerrel nem lehet javítani. "Átfogó pénzügyi reformra van szükség, azonban a jelenlegi, jövő őszig tartó törvényhozási időszakban azonban erre valószínűleg nem lesz lehetőség" – vélekedett Lauterbach.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×