A lengyel hatóságok arra reagáltak, hogy Szmydt, aki a varsói székhelyű vajdasági közigazgatási bíróság alkalmazottja, hétfő reggel beszélt egy olyan minszki sajtótájékoztatón, amelyet a BelTa állami hírügynökség rendezett meg. A bíró közölte: kénytelen volt elhagyni Lengyelországot, mert nem ért egyet a varsói vezetés lépéseivel. Azt állította, hogy hazájában „független politikai magatartása” miatt üldözték. A BelTa szerint Szmydt „segítséget és védelmet” kért a fehérorosz hatóságoktól.
Jacek Dobrzynski, a lengyel titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője hétfő délután az X-en közölte: a lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) ellenőrzi, hogy a bírónak feladatkörével kapcsolatban milyen titkos információkhoz volt hozzáférése. A lengyel ügyészség pedig tudatta: Szmydt ügyében előzetes vizsgálatot indítottak a büntetőjogi törvénykönyv azon előírása alapján, amely a külföldi hírszerzés javára folytatott tevékenységről szól.
Grazyna Ignaczak-Bandych, a lengyel elnöki hivatal vezetője hétfőn hazaárulásnak nevezte Tomasz Szmydt tettét. Hozzátette: az ügyet az illetékes hatóságoknak tisztázniuk kell.
Paval Latuska, a lengyelországi száműzetésben élő volt fehérorosz kulturális miniszter a PAP hírügynökségnek továbbított nyilatkozatban úgy ítélte meg: Szmydt most „minden (fehérorosz) propagandacsatornán” fog szerepelni, előbb-utóbb viszont a bírót „eldobják mint egy elhasználódott propagandaeszközt”.
Több lengyel kommentátor felidézte: az utóbbi években ez a második eset, hogy egy lengyel közalkalmazott Fehéroroszországban kért menedéket. 2021 decemberében Emil Czeczko, egy olyan katona dezertált a szomszédos országba, aki a fehérorosz határon szolgált. Czeczkót 2022 márciusában Minszkben holtan találták meg.