Az európai parlamenti választásokat június 6. és 9. között tartják az Európai Unió 27 tagállamában. A szavazás legkorábban Hollandiában kezdődik el június 6-án, csütörtökön. Pénteken, illetve szombaton Írországban, Lettországban, Máltán, Szlovákiában, Csehországban és Olaszországban voksolnak a választópolgárok.
Magyarországon és tizenkilenc másik tagállamban június 9-én, vasárnap lesz az EP-választás.
A 370 millió európai szavazó 720 mandátum sorsáról dönt. Ez tizenöttel több, mint az Európai Parlament jelenlegi létszáma. A bővülés oka, hogy a legutóbbi, 2019-ben tartott voksolás óta tizenkét országban növekedett a népesség.
A legtöbb EP-képviselője (96) továbbra is a németeknek lesz, a legkevesebb (6) pedig a ciprusiaknak, a máltaiaknak és a luxemburgiaknak.
Magyarország változatlanul 21 politikust küldhet az uniós törvényhozásba.
A szavazás Belgiumban, Bulgáriában, Görögországban és Luxemburgban kötelező. Görögországban már a 17 évesek, míg Ausztriában, Belgiumban, Németországban és Máltán már a 16 évesek is szavazhatnak.
A választási listákra, a külföldi szavazásra és a bejutási küszöbre vonatkozó szabályok tagállamonként eltérők. A külföldön szavazó magyaroknak regisztrálniuk kell magukat, és a leadott szavazatuk postán vagy egy külképviseleten keresztül jut haza.
A magyar mandátumszerzési küszöb öt százalék. Magyarországon június 9-én este hét órakor zárnak a szavazókörök, Olaszországban viszont csak éjjel 11-kor.
Addig egyetlen tagállamban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a hivatalos eredményt.
Az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának vezetője korábban azt mondta az InfoRádióban, hogy ezt a szabályt egy 1976-os tanácsi határozat írja elő, melyet 2002-ben módosítottak. Lővei Andrea hozzátette: a szavazatszámlálás ugyan már megkezdődhet korábban is, de az eredmények hivatalos publikálásával meg kell várni azt az időpontot, amikor az Európai Unió összes tagállamában megtörténik az urnazárás.
Figyelmeztetett, hogy ha valamelyik tagállamban korábban ismertetnék az eredményeket, az befolyásolhatná más országok szavazóit a döntésükben. „Ez az uniós szabályozás azt célozza, hogy a választópolgárokat az Európai Unióban ne befolyásolja az, hogy mondjuk Magyarországon mi lesz a választások végeredménye” – fogalmazott Lővei Andrea.
Az Európai Parlament június 9-én 20 órakor, illetve 23 óra után – az exit pollok és a részeredmények alapján – publikál majd egy-egy előrejelzést az uniós törvényhozás várható összetételéről.