eur:
408.41
usd:
360.61
bux:
90786.49
2025. április 24. csütörtök György
Geert Wilders, a Szabadságpárt (PVV) vezetője a politikai pártok és a parlament elnöke közötti megbeszélésen Hágában 2023. november 24-én. A két nappal korábbi holland előrehozott parlamenti választásokon a PVV nyerte el a legtöbb szavazatot.
Nyitókép: MTI/EPA/ANP/Remko De Waal

Szakértő: a megállapodás szerint egyik pártvezető, így Geert Wilders sem lesz miniszterelnök

Bár megnyerte a választást, de az elmúlt napok kormányalakítási tárgyalásainak eredménye miatt nem Geert Wilders lesz Hollandia miniszterelnöke - mondta Réthelyi Orsolya, az ELTE holland tanszékének egyetemi docense.

Mint ismert, az immár több mint két hónapja tartó kormányalakítási tárgyaláson négy párt, a Szabadságpárt (PVV), a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) párt, az Új Szociális Szerződés (NSC), valamint Gazdák és Polgárok Mozgalma (BBB) próbál megegyezésre jutni. A holland törvények nem szabnak határidőt a kormányalakításra.

A Peter Omtzigt vezette NSC egy hónapja még nagyon negatívan nyilatkozott arról, hogy létrejöhet-e egy olyan kormány, amelynek Geert Wilders Szabadságpártja a többségi tagja, úgyhogy ez egy nagyon bizonytalan kormányalakítási folyamat - idézte fel az InfoRádióban Réthelyi Orsolya, az ELTE holland tanszékének egyetemi docense. Múlt hét csütörtökön azonban a tárgyalásokat vezető politikus végre átadta jelentését a házelnöknek arról, hogy a négy párt megállapodásra jutott. Ezáltal egyrészt úgy tűnik, hogy egy

jobboldali kormány alakulhat meg, másrészt fontos kitétel, hogy egyik pártvezető sem fog részt venni a kormányban sem miniszterként, sem miniszterelnökként,

hanem mindannyian az alsóházban folytatják a politizálást. Ez azt jelenti, hogy Geert Wilders, a legtöbb szavazatot kapott párt vezetője sem lesz miniszterelnök - mutatott rá Réthelyi Orsolya.

Azt egyelőre még nem tudni, feláll-e egy ilyen kormány, egyelőre csak az első lépés történt meg ebbe az irányba. Az ismert, hogy szakértői kormány fog megalakulni, de az úgynevezett tömör koalíciós megállapodásba sok minden beleférhet, ezután fogják csak kidolgozni a részleteket. Annyi bizonyos az ELTE holland tanszékének egyetemi docense szerint, hogy mivel szakértői kormány alakul, a pártérdekek ütközése elsősorban az alsóházban fog lezajlani, vagyis egy kis távolság alakul ki a kormány és a politikai frakciók között.

Jelenleg a holland kormányt ügyvivőként a korábbi miniszterelnök, Mark Rutte vezeti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Rekord évet zárt 2024-ben a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt, ami annak is köszönhető, hogy minden második külföldi turista Budapesten elmegy valamelyik fürdőbe – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Szűts Ildikó. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója beszélt a belépők áráról, a felújítási tervekről és az új Duna-fürdőkről is.

Donald Trump is megszólalt, keményen üzent az ukrán elnöknek

Az amerikai elnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij Krímmel kapcsolatos kijelentését, illetve álláspontját az amerikai békítő ajánlattal kapcsolatban. Trump szerint nagyon közel van a megállapodás, de Zelenszkijnek, akinek "nincs kijátszható kártyája", be kell adnia a derekát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Komoly ralit láthattunk ma az európai tőzsdéken, ez alól a magyar piac sem volt kivétel. A remek hangulat hátterében az áll, hogy a tegnapi piaczárást követően Donald Trump kedvező üzenetet küldött a piacoknak, ugyanis kijelentette, hogy nem tervezi leváltani a jegybankelnök Jerome Powellt, akit az előző napokban többször is élesen bírált. Emellett az is elhangzott, hogy az USA-ba irányuló kínai exportra kivetett végleges vámok "közel sem lesznek a 145 százalékhoz", holott eddig erre, vagy ennél is rosszabbra számított a piac. Ma pedig Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra (big deal) az Egyesült Államok és Kína között. A bejelentésekre heves reakciókat láthatunk a tőzsdéken: Ázsia után Európában is szép pluszban zártak a tőzsdék és Amerika is nagy emelkedésben van a Nasdaq vezetésével, a Csodálatos Hetes részvények közül az Amazon és a Tesla remekelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×