eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Geert Wilders, a Szabadságpárt (PVV) vezetője a politikai pártok és a parlament elnöke közötti megbeszélésen Hágában 2023. november 24-én. A két nappal korábbi holland előrehozott parlamenti választásokon a PVV nyerte el a legtöbb szavazatot.
Nyitókép: MTI/EPA/ANP/Remko De Waal

Szakértő: a megállapodás szerint egyik pártvezető, így Geert Wilders sem lesz miniszterelnök

Bár megnyerte a választást, de az elmúlt napok kormányalakítási tárgyalásainak eredménye miatt nem Geert Wilders lesz Hollandia miniszterelnöke - mondta Réthelyi Orsolya, az ELTE holland tanszékének egyetemi docense.

Mint ismert, az immár több mint két hónapja tartó kormányalakítási tárgyaláson négy párt, a Szabadságpárt (PVV), a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) párt, az Új Szociális Szerződés (NSC), valamint Gazdák és Polgárok Mozgalma (BBB) próbál megegyezésre jutni. A holland törvények nem szabnak határidőt a kormányalakításra.

A Peter Omtzigt vezette NSC egy hónapja még nagyon negatívan nyilatkozott arról, hogy létrejöhet-e egy olyan kormány, amelynek Geert Wilders Szabadságpártja a többségi tagja, úgyhogy ez egy nagyon bizonytalan kormányalakítási folyamat - idézte fel az InfoRádióban Réthelyi Orsolya, az ELTE holland tanszékének egyetemi docense. Múlt hét csütörtökön azonban a tárgyalásokat vezető politikus végre átadta jelentését a házelnöknek arról, hogy a négy párt megállapodásra jutott. Ezáltal egyrészt úgy tűnik, hogy egy

jobboldali kormány alakulhat meg, másrészt fontos kitétel, hogy egyik pártvezető sem fog részt venni a kormányban sem miniszterként, sem miniszterelnökként,

hanem mindannyian az alsóházban folytatják a politizálást. Ez azt jelenti, hogy Geert Wilders, a legtöbb szavazatot kapott párt vezetője sem lesz miniszterelnök - mutatott rá Réthelyi Orsolya.

Azt egyelőre még nem tudni, feláll-e egy ilyen kormány, egyelőre csak az első lépés történt meg ebbe az irányba. Az ismert, hogy szakértői kormány fog megalakulni, de az úgynevezett tömör koalíciós megállapodásba sok minden beleférhet, ezután fogják csak kidolgozni a részleteket. Annyi bizonyos az ELTE holland tanszékének egyetemi docense szerint, hogy mivel szakértői kormány alakul, a pártérdekek ütközése elsősorban az alsóházban fog lezajlani, vagyis egy kis távolság alakul ki a kormány és a politikai frakciók között.

Jelenleg a holland kormányt ügyvivőként a korábbi miniszterelnök, Mark Rutte vezeti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×