eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Hydrogen logistics concept. Truck with gas tank trailer on the road lined with solar power plants. 3d rendering
Nyitókép: Petmal / Getty

Gigantikus hidrogénkészlet rejtőzhet Albániában

Első alkalommal 1992-ben fedezték fel, hogy egy albán bányában az értékes, gyúlékony gáz szivárog.

A világ legnagyobb hidrogéngáz-lelőhelye lehet a nemrégiben, egy albániai krómbánya közelében felfedezett készlet - írja a HVG az IFLScience cikke nyomán. A szakértők szerint a lelőhely megnyithatja az utat a tiszta hidrogén tüzelőanyagként való felhasználása előtt.

Mint írják, bár a hidrogén alternatívája lehet a fosszilis energiahordozóknak, mivel nem keletkezik belőle üvegházhatású gáz, azonban a természetben nehezen érhető el, legtöbbször földgáz elégetésével állítják elő. Korábban úgy vélekedtek a kutatók, hogy nagyon speciális körülmények kellenek ahhoz, hogy a föld mélyén megmaradjon a gáz. Ez az elképzelés azonban 1992 környékén kezdett el megváltozni, amikor az albániai Bulqizë bányában észlelték a jelenlétét.

Nagy robbanások történtek 2011-ben, 2017-ben és 2023-ban is, így egyre erősebbé vált a gyanú, hogy valóban hidrogénről lehet szó.

Egy nemzetközi kutatócsoport most megállapította, hogy a bánya egy olyan mező fölött helyezkedik el, amiben 5000 és 50 000 tonna közötti gázmennyiség rejtőzik.

A kinyert minták alapján a szivárgó gáz 84 százaléka hidrogén, a maradék pedig metán és nitrogén. Számítások szerint napi 34 kilogramm, azaz évente körülbelül 12,4 tonna hidrogént bocsát ki.

Mint írja a lap, érdekesség, hogy a bányában nagyon sok az ofiolit nevű, vasban gazdag kőzet, erről pedig közismert, hogy vízzel reagálva hidrogént termel. A tanulmány szerzői ezért azt feltételezik, hogy további jelentős természetes hidrogénlerakódások rejtőzhetnek más helyeken található ofiolit-kiemelkedések alatt. Emiatt érdemes lenne ezeknél is vizsgálatokat végezni.

Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×