A március elején az orosz fél által szándékosan a nyilvánosság elé tárt kiszivárogtatott beszélgetés – mint az elemzők fogalmaznak – óriási "blamázs" nemcsak a kormány, hanem a német hadsereg, a Bundeswehr és ezen belül a légierő számára is. A február 19-i beszélgetésben a légierő több főtisztje vett részt, köztük a Szingapúrból bejelentkező Torsten Grefe ezredes, a Bundeswehr légi erejének hadműveleti és hadgyakorlatokért felelős parancsnoka, valamint "otthonról" Ingo Gerhartz altábornagy, a légierő felügyelője.
A lehallgatás és ezzel együtt a kiszivárogtatás ugyanakkor árnyékot vet a teljes német biztonsági apparátusra, ez az oka annak, hogy már a német parlament védelmi bizottsága tárgyalja a történteket, elszámoltatva a tárca vezetőjét, Boris Pistoriust is.
A védelmi miniszter a meghallgatáson igyekezett megvédeni a légierő tisztjeit, különös tekintettel a légierő főfelügyelőjére. Közvetve elismerte, hogy
a főfelügyelő "bizonytalan kapcsolaton" keresztül csatlakozott, ami elősegítette a lehallgatást.
A miniszter ugyanakkor azt állította, hogy fontos adatok mindennek ellenére nem szivárogtak ki.
A védelmi bizottság ülésén Pistorius nem először azt hangoztatta, hogy - mint fogalmazott - nem hajlandó "bedőlni" Vlagyimir Putyinnak .
"Nem vagyok hajlandó feláldozni legjobb tisztjeimet, akár hibáztak, akár nem"
– hangoztatta a védelmi tárca vezetője. "Putyin pontosan ezt várja tőlünk" – hangoztatta. Szerinte további vizsgálatokra van szükség annak érdekében, hogy döntést hozhassanak az esetleges személyi következményekről.
A "főszereplő" főfelügyelő nem volt jelen az ülésen. Noha a miniszter védelmébe vette, ügyében állítólag már nyomozás folyik.
Pistorius mellett állt ki a kormánykoalíciós Szabad Demokrata Párt (FDP) védelempolitikai szóvivője.
"A miniszternek igaza van, nem szabad megtenni Putyinnak azt a szívességet, hogy feláldozzuk egyik tábornokunkat" - hangoztatta a politikus, aki szerint Ingo Gerhartz altábornagy ügyében jogi eljárásra és nem politikai büntetésre van szükség