eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
The M777 howitzer is a British/American towed 155 mm artillery piece in the howitzer class
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

Fegyverszállítási rekord dőlt

Az Egyesült Államok fegyverexportja 17 százalékkal nőtt az elmúlt öt évben.

A 2014 és 2018 közötti évekhez képest 94 százalékkal nőtt az európai fegyverimport - derül ki a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) jelentéséből, amely szerint Ukrajna a legnagyobb európai importőr volt, miután legalább harminc állam nyújtott katonai segítséget az országnak a 2022 februárjában kezdődő háború óta.

Ukrajna ugyanakkor globális szinten csak a negyedik legnagyobb importőr, India, Szaúd-Arábia és Katar mögött.

A közlemény szerint ezen felül

  • az Egyesült Államok fegyverexportja 17 százalékkal nőtt az elmúlt öt évben az azt megelőző vizsgált időintervallumhoz képest,
  • Franciaországé 47 százalékkal nőtt,
  • míg Oroszországé 53 százalékkal csökkent.

Az orosz fegyverexport 2022-höz képest 2023-ban 52 százalékkal esett vissza.

"Azzal, hogy az Egyesült Államok több fegyvert szállított, mint amennyit a múltban valaha, megerősítette a fegyverellátóként betöltött globális szerepét, amely fontos pontja a külpolitikájának" - áll a SIPRI közleményében.

A nagyobb hadászati eszközök (repülőgépek, hadihajók, páncélos járművek) globális kereskedelme a két mért ötéves időszak között 3,3 százalékkal csökkent.

2019 és 2023 között az Egyesült Államok lett a legnagyobb forgalommal rendelkező fegyverexportőr, míg az oroszországi fegyverexport csökkenésével Franciaország a második lett, ami először fordul elő 1950 óta, amióta rögzítik a nemzetközi fegyverkereskedelem volumenét.

Az 1966-ban alapított SIPRI független svéd szervezet csupán a fegyverszállítmányok mennyiségét, nem pedig a fegyverek értékét méri.

Címlapról ajánljuk
Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Sokkal több a megműveletlen hazai szőlőterület, mint a korábbi években. A probléma mára a nagy hagyományokkal és presztízzsel rendelkező borvidékeket is elérte. Az Agrárszektor főszerkesztője azt mondta az InfoRádióban, hogy folyamatosan romlik a munkaerő minősége is, miközben egyre több gazdaság veszteséges, így valószínűleg nehéz évek várnak a magyar borágazatra.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

A Covid okozta demográfiai hatások világszerte a felnőttkori halálozás növekedését és a várható élettartam csökkenését váltották ki – állapította meg a neves brit orvosi folyóiratban, a Lancetben pár hete megjelent globális betegségteher-tanulmány (Global Burden of Diseases Study 2021), amely az 1950 és 2021 közötti időszak globális demográfiai változásait, beleértve a Covid-járvány 2020–2021-es időszakának hatásait elemezte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×