A mozdonyvezetők szakszervezete, a GDL által meghirdetett sztrájk több hónapos és eredménytelen munkaügyi vita után múlt szerdán kezdődött. A szakszervezet követelése az volt, hogy a heti munkaórák számát 38 óráról 35-re csökkentsék változatlan bérek mellett. A vasúttársaságnak ez nem volt elfogadható, és azt javasolta, hogy 2025 januárjától heti egy órával, a jelenlegi 38 óráról 37 órára mérsékeljék a heti munkaórák számát. Ajánlatot tett továbbá 4,8 százalékos béremelésre augusztustól és további 5 százalékosra 2025 áprilisától. Ezt viszont a GDL utasította el, és ezt követően vette kezdetét az eredetileg hat napra, hétfő estig tervezett munkabeszüntetés.
A hétvége azonban közeledést hozott a felek álláspontjában, és a szakszervezet ez után döntött úgy, hogy hétfő késő este helyett már kora hajnalban befejezi sztrájkot. A délelőtti híradások szerint a vasúti közlekedés szerte az országban immár csaknem "teljes gőzzel" beindult, regionális szinten jelentettek csak elenyésző számú fennakadást.
Mindez nem jelenti azt, hogy a szakszervezet és a Deutsche Bahn végleges fegyverszünetet kötött volna, így azt sem, hogy egyezség született volna a mozdonyvezetők követeléseiről. A nyilatkozatok szerint a felek abban állapodtak meg, hogy a jövő héttől tárgyalóasztalhoz ülnek, és
március elejéig igyekeznek kompromisszumos megállapodást kötni.
A GDL elnöke, Claus Weselsky a közszolgálati televízióknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a tárgyalások kitűzött "végpontjáig", március 3-ig nem kezdenek újabb sztrájkot, a jövő pedig a vasút vezetőivel folytatandó konzultációk kimenetelének függvénye. A Deutsche Bahn képviselői feltételezett engedményeikről érdemben nem nyilatkoztak, de reményüket fejezték ki, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek. Értesülések szerint az állami vasút kész beleegyezni a munkaidő csökkentésébe és bizonyos mértékű béremelésbe is.
Noha a szakszervezet vezetője még a múlt hét végén azt hangoztatta, hogy a lakosság többsége megértéssel viszonyul a mozdonyvezetők akciójához, a sztrájk beszüntetését hétfőn az utasok rendkívüli megkönnyebbüléssel fogadták. Ennek súlyát alátámasztja az az adat, amely szerint a helyi, illetve a regionális vonatokat naponta több mint 320 ezer utas használja.
Noha a vasutat használók mostantól fellélegezhettek, nem kizárt, hogy hasonló viszontagságok várnak a tömegközlekedési eszközök utasaira. A közszolgálati dolgozók szakszervezete, a Verdi ugyanis várhatóan a legközelebbi jövőben a tömegközlekedés terén hirdet munkabeszüntetést.