eur:
411.25
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Derinkuyu cave city in Cappadocia Turkey / Getty Images
Nyitókép: Pakhnyushchyy / Getty Images

Ez a földalatti város adhatta az ötletet a Hamásznak – bemutatjuk Derinkuyut

A szélsőséges palesztin szervezet Gáza alatti alagútrendszeréhez hasonló Törökország középső részén, Kappadókiában is megtalálható. Csak sokkal régebben épült, mint a Hamász járatai.

Kappadókiában legalább kétszáz olyan földalatti várost fedeztek fel eddig a régészek, amelyek kétszintesek. Negyven város három, míg a legnagyobb, Derinkuyu, nyolc szintet foglal el a mélyben. A kutatók úgy becsülik, hogy akár több ezer ember is élhetett itt egyidőben. Azt azonban még nem sikerült pontosan megállapítani, hogy mikor épülhetett. Egyes vélemények szerint akár háromezer éves is lehet.

Derinkuyut elsőként Athéni Xenophón említi a kr.e. 370 körül készült Anabaszisz című munkájában. Ebben arról ír, hogy Anatólia ezen a vidékén élő emberek a házaikat a föld alá építik. Ezekben bőven van hely egy népes családnak, a háziállataiknak és még élelmiszerraktáraik is vannak. A régészek szerint Derinkuyu első két szintje biztosan ebből a kórból származik, bár az sem kizárt, hogy sokkal régebbiek lehetnek.

The Derinkuyu underground city is an ancient multi-level cave city in Cappadocia, Turkey. Stone used as a door in the old underground city / Getty Images
Fotó: Getty Images

A város igazán a IV. században indult fejlődésnek, amikor a vidéken a Bizánchoz tartozó kappadókiai görögök éltek. Ők mélyítették tovább Derinkuyut, hogy menedéket találjanak az arabokkal vívott 780-tól 1180-ig tartó háborúk idején. A korábbi járatokat összekötötték, és így egy egész várost alakítottak ki a felszín alatt. Itt aztán volt minden, ami egy településnek kell: lakóhelyiségek, konyhák, iskolák, templom, magtárak, olaj és bor készítéséhez való présház, sőt még istállók is. A friss levegőt a földfelszínre vezetett kürtők szolgáltatták, amelyeket jól álcáztak.

A barlangváros végül is 85 méterre a felszín alatt, nyolc szinten épült ki. A későbbiekben azonban már nem lakták állandóan, csupán háborúk idején menekültek ide az emberek. A XIV. században a mongol hódító, Timur Lenk katonái miatt költöztek a kappadókiai görögök a földalatti városba, majd pedig a vidéket meghódító oszmán törökök elől kerestek itt menedéket. Mivel a terület új urai gyakran törtek rá a görögökre, Derinkuyu egészen 1923-ig rejtekhelyként szolgálat az itt élők számára.

Ekkor aztán egy lakosságcsere keretében az őslakos görögök elhagyták a vidéket, és magukkal vitték a földalatti város titkát is. Így történhetett, hogy egészen a XX. század közepéig senki sem tudott Derinkuyuról. Csak 1963-ban, egy csirkéi után kutató gazda talált rá az egyik lejáratra és ezután nem sokkal kezdődtek a régészeti feltárások is. A földalatti város ma a vidék legfőbb turistalátványossága a közeli Kaymaklival együtt, amely ugyancsak egy felszín alá rejtett település.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×