eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Kijev, 2023. november 4.Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kijevi megbeszéléseit követő sajtóértekezleten 2023. november 4-én, az Ukrajna elleni orosz háború alatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Bendarzsevszkij Anton: szó sincs gyorsított eljárásról Ukrajna uniós csatlakozása ügyében

Csak a döntések gyorsultak fel, de a csatlakozási kritériumokat senki sem helyezte hatályon kívül – mondta a posztszovjet térség szakértője.

Ukrajna a háború kirobbanását követően, Moldova pedig tavaly márciusban nyújtotta be felvételi kérelmét az Európai Unióba, és múlt csütörtökön az Európai Tanács – Orbán Viktor ellenzésével és távollétében – úgy döntött, meg is kezdi a csatlakozási tárgyalásokat a két országgal. Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője szerint így is tíz, de inkább tizenöt évbe is beletelhet, míg Ukrajna az Európai Unió tagja lesz.

Ezt azzal indokolta, hogy az elmúlt néhány évtizedben csatlakozó országok esetében az átlagos időtartam nyolc és fél év volt a tárgyalások megkezdésétől a végleges csatlakozásig. Ráadásul ez az átlag úgy jött ki, hogy ebben voltak csatlakozó nyugat-európai országok is, amelyek sokkal magasabb felkészültséggel, jobb gazdasági mutatókkal, hosszabb időszakra visszatekintő demokratikus intézményekkel és tapasztalatokkal vágtak bele az EU-csatlakozásba. "Nyilván egy eltérő tapasztalattal rendelkező, főleg a háború alatt, háború után gazdaságilag nem éppen jól teljesítő Ukrajna sokkal hosszabb folyamatra számíthat" – mondta Bendarzsevszkij Anton.

Ukrajnának ugyanazokat a feltételeket kell teljesítenie, mint bármelyik korábbi kérelmezőnek – emelte ki a szakértő, és emlékeztetett, hogy szó volt arról, hogy esetleg valamiféle gyorsított eljárással vennék fel, de hivatalosan erről senki sem tett említést, csak a médiában vetődött fel ennek lehetősége.

"Ez hibás lépés lenne, mert a döntések meghozatala felgyorsult, de a kritériumokat senki sem helyezte hatályon kívül, tehát Ukrajnára ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint bármelyik másik csatlakozás előtt álló országra, és ezek teljesítése fog nagyon sok időt elvenni" – mondta.

Moldova uniós csatlakozásának folyamatát viszont felgyorsította az orosz–ukrán háború, ahogyan Grúziáét is, de ezeknek az országoknak is teljesíteniük kell a feltételeket, ami nyilván könnyebben megy nekik, mint a háborúban álló ukránoknak – emlékeztetett Bendarzsevszkij Anton.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×