eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: facebook/ MÁV

A megszorítások áldozata lehet a német országbérlet

Csaknem nyolc hónapja "működik", bevált, és rendkívül népszerű az úgynevezett Németország-bérlet, azaz a Deutschlandticket. Több millióan élnek vele, mert mindössze 49 eurót kóstál a havi bérlet, de most ezt a sikert veszély fenyegeti.

Az országos bérlet bevezetésének célja az általános drágulás ellensúlyozása mellett a klímavédelem erősítése volt, hogy az emberek az autó helyett a tömegközlekedési eszközökre váltsanak. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy 2022 nyarán három hónapon keresztül 9 eurós havi bérlettel is próbálkoztak, azt azonban nem bírta sem a helyi tartományi, sem a szövetségi költségvetés. Ezt követően született a döntés a bérlet árának 49 euróra történő megemeléséről, ami még így is rendkívül kedvezményt jelentett a korábbi, országosan 80 és 90 eurós bérletárhoz képest.

Az idén májusi induláskor a Scholz-kormány és a tartományi kormányok megegyeztek abban, hogy a bérlettel járó terheket fele-fele arányban viselik. A költségeket hárommilliárd euróra becsülték, így másfél-másfél milliárd eurós megosztásban állapodtak meg. A kormány az induláskor ugyanakkor azt hangoztatta, hogy a költségmegosztást csak 2024 végéig vállalja, attól kezdve pedig a tartományoké a regionális közlekedés lebonyolításával kapcsolatos felelősség.

Most azonban az eredetileg hosszabb távra szóló 49 eurós kedvezményes utazás is veszélybe került.

Az indok a rendkívüli költségvetési válság, ami a kormányt drákói megszorításokra, illetve megtakarításokra kényszeríti. Mindez természetesen kihat a tartományok, illetve a helyi teleülések, önkormányzatok költségvetésére is.

A Deutschlandticket, azaz a Németország-bérlet jövőjét érintő első tőrdöfést a napokban egy Szász-Anhalt tartományi járás, Stendal önkormányzati tanácsa adta. Határozatot hozott ugyanis arról, hogy

a bevételhiány amiatt a 49 eurós kedvezményes közlekedést januártól megszünteti.

A helyi döntés szerint a bérlet árát pénzügyi okok miatt jelentősen megemelik. De értesülések szerint hasonló gondok vannak több más szász-anhalti településen, sőt országosan is.

A Német Közlekedési Vállalatok Szövetsége és a Deutsche Bahn a májusi induláskor arra számított, hogy a jövőben mintegy 17 millióan vásárolják meg a bérletet. A drákói megtakarítási kényszer azonban gyökeresen megváltoztathatja a helyzetet. Erre figyelmeztetett nyilatkozatában a Pro Bahn országos utasszövetség is, utalva arra, hogy a kedvezményes bérlet sorsa a tét.

"Ha a stendali példa ragadós, az a Deutschlandticket halála lenne" – vélekedett a szövetség elnöke Csapást jelenthet az is, ha a bérlet nem lesz érvényes az ország egész területére – tette hozzá.

Az országos statisztikai hivatal korábbi jelentése szerint a bevezetést követ első hat hónapban 10-14 százalékkal nőtt a tömegközlekedési eszközöket használók száma.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×