eur:
399.14
usd:
365.95
bux:
88581.07
2025. március 17. hétfő Gertrúd, Patrik
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök helyzetjelentésre érkezik a szálemi helyőrségen, a palesztinok lakta Ciszjordánia határkerítésénél 2023. július 4-én, a ciszjordániai Dzsenín város menekülttáborában terrorista célpontok ellen végrehajtott izraeli katonai akció második napján. A rajtaütésen tizenkét palesztin vesztette életét, tucatnyian megsebesültek és több ezer palesztin civil elhagyta a városban lévő menekülttábort. Izrael lezárta a kétnapos akciót, amely során a hadsereg közlése szerint ezernél több robbanószerkezetet semmisítettek meg, több tucat fegyvergyártó műhelyben okoztak kárt, és harminc palesztin gyanúsítottat letartóztattak.
Nyitókép: MTI/EPA/Flash 90 pool/Sir Torem

Gázai háború - megvan a "túszcsere" mikéntje

Izraelben a Hamásszal megkötött egyezmény alapján kiszabaduló túszok, gyermekek és nők fogadására készülnek, és már az is ismert, kiket engednek el a Hamász és az Iszlám Dzsihád által elhurcoltakért cserébe.

Öt kórházat jelöltek ki a közel ötven napos fogság után kiszabaduló túszok fogadására, ahol felkészültek feltáplálásukra is. Különleges étkezési programot dolgoztak ki a hosszan tartó éhezés után az étel mennyiségének fokozatos emelésére egészségük védelmében.

A hazatérő izraeli foglyok várhatóan helyi idő szerint délután négykor kerülnek Egyiptomba, és onnan este hatkor érkeznek Izraelbe, ahol kórházba szállítják őket, és találkoznak a családtagokkal. Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint a következő napon hazaérkezők névsorát minden nap délután 4 óra körül kapják meg az izraeli hatóságok a Hamásztól.

Ekkor értesítik az elhurcoltak családjait arról, hogy szeretteik szerepelnek-e a következő napi listán. A túszokat az egyiptomi határ közelében fogadják az izraeli hadsereg képviselői, onnan a dél-izraeli Hacerim légibázisra szállítják őket, ahonnan helikopterekkel kerülnek a kórházakba, ahol már várja őket családjuk.

Más-más kórházba szállítják az idősebb nőket és a kisgyermekeket, de valamennyi szabadult túszt várhatóan legalább két napig orvosi megfigyelés és felügyelet alatt tartanak.

Biztonsági vétségek miatt letartóztatott huszonnégy palesztin nő, és tizenöt, 19 év alatti palesztin férfi, összesen 39 palesztin kerül szabadlábra az izraeli börtönökből az izraeli civil túszok első, tizenhárom gyerekből és nőből álló csoportjának szabadon engedése fejében a tűzszünet első napján, péntek délután.

A szabadulókat eddigi börtöneikből az Ofer börtönkomplexumba szállítják, s onnan fogják helyi idő szerint délután 4-kor, az izraeli túszokkal egy időben átadni őket a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek, akiktől Ciszjordániában vagy Kelet-Jeruzsálemben élő családjaikhoz kerülnek. A Gázai övezetben a tűzszünet során pénteken izraeli katonák tüzétől megsebesült tizenöt palesztin, akik megpróbáltak átkelni az övezet déli részéből északra, ezzel megszegve az izraeli hadsereg utasításait, amely csak északról délre engedélyezi a közlekedést.

Címlapról ajánljuk
Két forgatókönyv az Európai Unió teljes újragondolására
Rodrigo Ballester a Great Resetről

Két forgatókönyv az Európai Unió teljes újragondolására

Az Európai Unió teljes átalakításáról készített reformtervezetet a Mathias Corvinus Collegium és a lengyel Ordo Iuris Intézet. Két forgatókönyvet is kidolgoztak, javaslataik között szerepel például az EU átnevezése, az országok közötti rugalmas együttműködés, illetve a nemzeti érdek előtérbe helyezése, de számos uniós intézmény és testület hatáskörét is újragondolnák. A Great Reset, azaz a Nagy Újraindítás nevű javaslatcsomagról beszélt az InfoRádióban Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhely vezetője, a reformtervezet egyik kidolgozója.

Jólét vagy biztonság? Európa komolyabban fegyverkezne, de ebből a nemzetgazdaság is profitálhat

A NATO-ban már idén három százalékra emelhetik a tagállamok GDP-arányos védelmi költésének minimumát, az Európai Unió pedig 800 milliárd euróból fegyverkezne. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban elmondta: számos kutatás bizonyítja, hogy a védelmi kiadások növelése pozitív hatással lehet a nemzetgazdaságra, az infrastruktúra fejlesztésével pedig az emberek is jól járnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Pluszba fordultak az európai tőzsdék - Mutatjuk, mi mozgatja ma a piacokat

Pluszba fordultak az európai tőzsdék - Mutatjuk, mi mozgatja ma a piacokat

Jó hangulatban indult a hét az ázsiai tőzsdéken, az európai tőzsdéken már nem volt ennyire egyértelmű a kép, vegyes elmozdulásokkal nyitottak az indexek, de a déli órákhoz közeledve kis pluszba fordultak, miközben az amerikai határidős indexek eséseket mutatnak a volatilis múlt hét után. Az Egyesült Államokból érkeznek ma fontosabb makroadatok, például egy kiskereskedelmi forgalmi statisztika, a hét eseménye azonban a Fed szerdai kamatdöntése lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×