eur:
408.8
usd:
390.02
bux:
85064.26
2025. január 24. péntek Timót
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár sajtóértekezletet tart a védelmi szövetség brüsszeli székházában 2022. október 11-én. A NATO védelmi miniszterei október 12-én kezdenek kétnapos tanácskozást Brüsszelben.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Egyszerre üzent a NATO-főtitkár a szerbeknek és Oroszországnak

Jens Stoltenberg Szarajevóban, nyugat-balkáni körútjának első állomásán azt is aggasztónak nevezte, hogy Oroszországnak jelentős befolyása van Bosznia-Hercegovinára.

Jens Stoltenberg - akit a legolvasottabb boszniai hírportál, a Klix.ba idézett - a boszniai kormány küldöttségével folytatott tárgyalást követően tartott sajtótájékoztatóján rámutatott: nagyon aggasztja a boszniai szerbek elszakadást pártoló retorikája, de az országban tapasztalható jelentős külföldi, főként orosz befolyás is. E két tényező alááshatja az ország stabilitását, és gyengítheti a reformokat - vélte. Hozzátette: az ország vezetőinek egységesnek kell lenniük, és a fejlődésért kell dolgozniuk.

A NATO-főtitkár a kijelentéseivel arra utalt, hogy Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke az utóbbi két évtizedben többször is országrészének elszakadása mellett állt ki, mert szerinte Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen. Dodiknak ezért több olyan törvényt is sikerült elfogadtatnia, amelyek a boszniai Szerb Köztársaság függetlenné válását segítik elő.

Ezek között szerepelt például a szövetségitől független adó- és igazságügyi rendszer létrehozása.

Emellett a boszniai szerbek a történelmi és kulturális kapcsolatokra hivatkozva nem akarják megszakítani a kapcsolatot Oroszországgal, és ellenzik, hogy Bosznia-Hercegovina szankciókat vezessen be Moszkva ellen.

Jens Stoltenberg beszélt arról is, hogy szeretné, ha Szarajevó és a NATO kapcsolatai tovább mélyülnének, mert az Észak-atlanti Szerződés Szervezete elkötelezett a térség biztonsága, stabilitása és az ország euroatlanti integrációja mellett. Mint mondta: minden országnak jogában áll külföldi beavatkozás nélkül eldönteni, hogy milyen biztonsági megállapodásokat köt.

Címlapról ajánljuk
Bombafenyegetések: bevetették a rendőr hackereket
Videó

Bombafenyegetések: bevetették a "rendőr hackereket"

Az iskolákat csütörtök reggeli bombafenyegetés-hullámmal kapcsolatos intézkedésekről kiderült: több tíz esetben a tűzszerészeknek is ki kellett vonulniuk, illetve volt olyan hely, ahova péntek reggel hívták a fenyegetés miatt a rendőröket. Megváltozott a bűncselekmény minősítése a nyomozásban, erre komoly ok van.
VIDEÓ
Nincs megállás, folytatódik az emelkedés a tőzsdéken

Nincs megállás, folytatódik az emelkedés a tőzsdéken

Talán nem túlzás azt állítani, hogy ezen a héten Donald Trump mozgatta a tőzsdéket: volt szó a vártnál lazább kereskedelempolitikáról, masszív AI beruházásokról, és legújabban az amerikai elnök alacsonyabb kamatokat, és olcsóbb olajat irányzott elő a Világgazdasági Fórum során. A tőzsdék általában pozitívan reagáltak Trump kijelentéseire, tegnap az S&P 500 új történelmi csúcsot döntött, amelyet ma további emelkedés követett az ázsiai tőzsdéken. Az ázsiai hangulatot az is támogatta, hogy Trump egy interjújában azt mondta, hogy a Hszi Csin-ping elnökkel folytatott legutóbbi beszélgetése barátságos volt, és úgy vélte, hogy kereskedelmi megállapodást tud kötni Kínával. Eközben az európai piacokon ma is kitart az emelkedés, a magyar tőzsde is feljebb került.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×