eur:
396.31
usd:
354.6
bux:
74905.79
2024. szeptember 27. péntek Adalbert
A svéd parti őrség felvételén földgáz bugyog fel az Északi Áramlat 2 csővezetékből a Balti-tengeren, svéd felségvizeken 2022. szeptember 28-án. Négy nap alatt ez a negyedik hely, ahol megsérült az orosz gázt szállító Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték. A négy lyukból kettő Svédország, kettő pedig Dánia kizárólagos gazdasági övezetében van. Svéd szeizmológusok 26-án két robbanást észleltek a vezetékpár nyomvonalán.
Nyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség

Keményebben védené tengeri vezetékeit az Európai Unió

Az EU felülvizsgált tengeri védelmi stratégiát fogadott el a fenyegetések és kihívások kezelésére.

Az európai uniós tagországok általános uniós ügyekért felelős miniszterei keddi luxembourgi találkozójukon elfogadták az EU tengeri védelmi stratégiájának és cselekvési tervének felülvizsgált változatát, amelynek célja a tengeren jelentkező fenyegetések és védelmi kihívások kezelése.

Az uniós tanács közleménye szerint a felülvizsgált stratégia célja annak biztosítása, hogy az EU hatékony eszközökkel rendelkezzen az új és folyamatosan változó védelmi fenyegetések és kihívások kezelésére, ideértve a tengeri infrastruktúrát célzó hibrid és kibertámadásokat is.

A stratégia keretet biztosít ahhoz, hogy az EU további intézkedéseket fogadhasson el tengeri érdekeinek, értékeinek és gazdaságának, valamint az állampolgárok védelmének érdekében, különös figyelemmel Oroszország Ukrajnával szembeni "indokolatlan és provokáció nélkül indított katonai agressziójára" - írták.

Az intézkedések egyebek mellett magukban foglalják

  • a tengeri illegális és tiltott tevékenységek elleni küzdelem fokozását, beleértve a kalóztevékenység és a fegyveres rablás, a szervezett bűnözés - benne a migránsok csempészése és az emberkereskedelem
  • az illegális, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni harcot.

Az EU azt tervezi, hogy tengeri védelmi gyakorlatokat szervez, továbbá felhasználja a világűrbe telepített eszközök információit, valamint a part menti és nyílt tengeri járőrhajók által végzett megfigyelések eredményeit a tengeri helyzetismeret javítása érdekében. A cselekvési terv alapján

az EU fokozni kívánja a létfontosságú tengeri infrastruktúrák, köztük a gázvezetékek, a tenger alatti kábelek, a kikötők, a tengeri energialétesítmények és LNG-terminálok ellenállóképességét és védelmét

az EU-t övező valamennyi tengermedencében. A cselekvési irányvonalak közé tartozik még a felszíni és a víz alatti védelmi technológiákra vonatkozó közös követelmények kidolgozása, a tengeri infrastruktúra megfigyelésére szolgáló, személyzet nélküli rendszerek kiépítése, valamint több, az állandó strukturált együttműködés (PESCO) keretébe tartozó, a tengeri védelemre irányuló kezdeményezessel kapcsolatos munka fokozása.

Az Európai Bizottság és az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője három év múlva értékeli majd a stratégia végrehajtását, és arról jelentést ír.

A stratégiát és az ahhoz kapcsolódó cselekvési tervet az EU 2014-ben fogadta el, majd 2018-ban aktualizálta. A két dokumentum átfogó keretet biztosított a tengeren jelentkező különböző fenyegetések és kihívások, például a jogellenes tevékenységek, a természeti erőforrásokért folyó verseny és a hajózás szabadságát érintő fenyegetések kezeléséhez - írták.

Címlapról ajánljuk
Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Azután, hogy Petr Fiala miniszterelnök kedden bejelentette, meneszteni kívánja a kabinetből Ivan Bartos kalózpárti kormányfőhelyettest és regionális fejlesztési minisztert, mert nem elégedett a munkájával, a Kalózpártnál "robbant a bomba". Bartos szerint Fiala megszegte a koalíciós szerződést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.27. péntek, 18:00
Steinbach József
a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke
Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán bejelentette, megváltoztatja Oroszország nukleáris doktrínáját, kifejezetten azzal a céllal, hogy szükség esetén atomcsapást tudjon mérni Ukrajnára. Eszerint nukleáris csapással lenne sújtható egy olyan agresszor állam is, amely nem rendelkezik nukleáris fegyverrel, de egy másik, atomfegyverekkel rendelkező ország támogatását élvezi. Utóbbi az Egyesült Államokra és Ukrajnára vonatkozhat. Orosz jelentések szerint újabb két települést foglaltak el Donyeck megyében, és már az egykor 14 ezres város, Vuhledár belterületén folynak a harcok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×