Ez az álláspont képezi majd a tanács elnöksége és az Európai Parlament közötti tárgyalások alapját. Az új jogszabály létrehozza azt a keretet, amelynek értelmében a migrációs válsághelyzetben lévő tagállamok szolidaritási hozzájárulást kérhetnek más uniós országoktól. Ez
magában foglalja a migránsok más tagországokba való áttelepíthetőséget is, továbbá a szolidáris tagállamok átvehetik a menedékjogi elbírálások felelősségét más tagállamoktól,
illetve pénzügyi hozzájárulással támogatnák a válsághelyzetben lévő országokat.
"E rendkívüli intézkedések és e szolidaritási támogatás a tanács engedélyéhez kötöttek, a szükségesség és az arányosság elvével összhangban, valamint a nem uniós állampolgárok és hontalanok alapvető jogainak teljes körű tiszteletben tartása mellett" - olvasható a testület sajtóközleményében.
Az uniós tagállamok közötti megállapodáshoz minősített többségre volt szükség,
Magyarország és Lengyelország ellene szavazott.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte a megállapodást, hangsúlyozva, hogy a teljes paktumot az Európai Parlament jövő évi jogalkotási ciklusának vége előtt jóvá kell hagyni.
A részletekről a hvg.hu azt írta, hogy
- a tagállami válsághelyzet esetén alkalmazandó kivételes intézkedésekhez és szolidaritási támogatásokhoz a Tanács engedélyére van szükség.
- csak azokat lehet majd átvenni a bajba került tagállamoktól, akik menedékjogra jogosultak és ezt az eljárás kell lefolytatni a fogadó államban.
- a nemzetközi védelemre nem jogosultakat visszaküldik, s az új szabályok értelmében ők el sem hagyhatják a határokon felállított befogadó állomásokat.
A Tanács közleménye itt olvasható.