eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Hmejim, 2016. március 16.Az orosz védelmi minisztérium honlapja által közreadott képen két orosz Szu-35-ös vadászbombázó felszáll a szíriai Latakia melletti Hmejmim légi támaszponton 2016. március 16-án. Az orosz elnök két nappja rendelte el a Szíriában harcoló orosz katonai egységek fő részének kivonását. (MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium honlapja/Vagyim Grisankin)
Nyitókép: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium honlapja/Vagyim Grisankin

Egy orosz vadászgép lőtt brit felderítőre - új magyarázat a történtekre

Egy rosszul megfogalmazott parancs és egy félreértés lehet a háttérben.

Tavaly szeptemberben az Infostart is megírta, hogy két Szu-27 típusú orosz vadászrepülő a Fekete-tenger fölött megközelített egy brit RC-135 Rivet Joint felderítőgépet. Először arról szóltak a hírek, hogy az orosz gépnek műszaki problémái voltak, ezért indított két rakétát a brit gép irányába, ám az idén tavasszal nyilvánosságra került Pentagon-iratokban már az szerepelt, hogy az orosz pilóta szándékosan lőtt, le akarta lőni a brit repülőt, de nem találta el.

Most a BBC-nek három vezető nyugati hírszerző forrás is arról beszélt, hogy a meglepően szakmaiatlan orosz kommunikáció állhat a történtek hátterében - idézte az összegzést a hvg.hu. Ezt onnan sejtik, hogy a brit felderítőgép

olyan szenzorokkal volt felszerelve, amikkel a legénysége képes volt belehallgatni a közelükben zajló kommunikációba.

A források szerint az orosz központból érkezett utasítás értelme az volt, hogy "megvan a célpontjuk", amit az egyik pilóta úgy értelmezett, hogy tűzparancsot kapott a brit gépre, míg a másik nem hogy nem csatlakozott a támadáshoz, de igen keresetlen szavakkal hordta le a társát, miután az kilőtte az első rakétát. Ebből még veszekedés is kerekedett, majd a támadó pilóta kilőtt még egy rakétát, azonban ez sem talált.

A brit védelmi minisztérium kezdetben tehát elfogadta az oroszok magyarázatát a műszaki hibáról, majd nem hozta nyilvánosságra a saját adatait a történtekről. Ez persze két dolog miatt is érthető:

  • védik az arra vonatkozó információkat, hogy milyen szinten képesek a repülőgépeik hírszerzési feladatokat ellátni
  • egy félreértelmezett, és végső soron áldozat nélküli parancs miatt sem akart fegyveres konfliktust az oroszokkal.

A brit miniszterelnök hivatala a hírre reagálva közölte: az akkori védelmi miniszter, Ben Wallace beszámolt az elhibázott rakétakilüövésről a parlamentnek, a tőle telhető legnagyobb részletességgel.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×