Ukrajna kész módosítani a kisebbségi jogokról szóló törvényeit, hogy még az idén megállapodhasson az Európai Unióval a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről – mondta Olga Sztefanisina, Ukrajna európai és euroatlanti integrációjáért felelős miniszterelnök-helyettese a Financial Timesnak. Az eszközölt módosítások a kisebbségek, köztük a magyar középfokú oktatásra vonatkozó szabályokat is érintik, amennyiben egyensúlyt teremtenek az ukrán nyelvű oktatással.
A kérdés a Kijevvel folytatott hivatalos EU-tagsági tárgyalások megkezdésének legnagyobb lehetséges akadályává vált. Az uniós vezetőknek decemberben kell dönteniük arról, hogy megkezdik-e a tárgyalásokat, de Orbán Viktor miniszterelnök többször is vétót helyezett kilátásba a kisebbségi jogok ügye miatt.
A szabályozást Románia is kifogásolja.
Mint az interjúban olvasható, az ukrán illetékesek a héten kétoldalú tárgyalásokat kezdenek magyarországi és romániai partnereikkel, hogy "megpróbáljanak megegyezni az ukrán és a kisebbségi nyelvű középiskolai oktatás egyensúlyáról."
Az ukrán nyelvtörvény, amelyet még Petro Porosenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elődje írt alá 2019-ben, gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát, beleértve az oktatást, a hivatali ügyintézést is. Lényegében csak a magánbeszélgetések és a vallási szertartások számítanak kivételnek. Szigorú szankciókat tartalmaz továbbá az ukrán nyelv, illetve a szabályok megsértése esetére (a bírságon kívül jogi felelősségre vonást is, sőt, a nemzeti szimbólumok meggyalázása esetén börtönbüntetést is kiszabhatnak).