A szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció 2021 decemberében történt hivatalba lépése óta eddig még nem volt olyan népszerűtlen, mint most. Rohamosan csökken a belső koalíciós viszályok elsimításával hasztalan próbálkozó Olaf Scholz kancellár támogatottsága is.
Az Infratest dimap rendszeresen végzi a mindenkori kormány tevékenységének megítélésével kapcsolatos felméréseit az ARD televízió megbízásából. A legfrissebb közvélemény-kutatás arról tanúskodott, hogy a megkérdezettek mindössze 19 százaléka elégedett a kormány munkájával.
A felmérést akkor végezték, amikor a kormány "válságtanácskozást" tartott.
A cél a belső viszályok elsimítása mellett mindenekelőtt a gazdaság élénkítését szolgáló csomagterv elfogadása volt.
A sorozatos és már előzetesen kiszivárgott ígéretek azonban egyáltalán nem hatották meg a német lakosságot, amit a felmérés eredményei is tükröznek.
Az adatokból kitűnt, hogy egyre nagyobb a különbség az ellenzéki, illetve a kormánypártok támogatottsága között. Az élen 29 százalékkal az ellenzék vezető erejének számító, az Angela Merkel vezetésével tizenhat éven keresztül kormányon lévő konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU áll. A konzervatívokat a mindenekelőtt bevándorlásellenes radikális jobboldal Alternatíva Németországnak (AfD) párt követi. A párt támogatottsága immár 22 százalékos, azaz minden korábbinál magasabb. Egyes német tartományokban – mindenekelőtt az egykori NDK-hoz tartozott keletiekben – már a politikai dobogó legfelső fokát ostromolja.
Ezzel szemben a kormánypártok népszerűsége rohamosan csökken. A szociáldemokratáké jelenleg 16 százalékos, míg a Zöldek Pártja 14 százalékra esett vissza. A szabad demokrata FDP pedig 6 százalékon "stagnál".
Az ellenzéki Baloldal Pártja (Die Linke) a felmérés szerint már be sem jutna a parlamentbe.
Az ország legnépszerűbb politikusa ugyanakkor változatlanul a szociáldemokrata védelmi miniszter, Boris Pistorius, akit a zöld párti külügyminiszter, Annalena Baerbock, majd a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner követ.
Jelentősen csökkent viszont Olaf Scholz támogatottsága, aki a listán a hatodik helyre esett vissza.
A kancellár azonban még így is megelőzi a CDU/CSU egyre népszerűtlenebb kancellárjelöltjét, Friedrich Merzet.
A felmérés szerint a a válaszadók főként a gazdaság és a migráció helyzetének megítélése alapján mérlegeltek. A környezetvédelem, illetve a klímaváltozás – ami tavasszal még a legfontosabb politikai problémának számított – a németeket most kevésbé foglalkoztatja. Mint ahogy egyre inkább "közömbössé" váltak az ukrajnai orosz háború alakulásával szemben is.
Ezzel egyidőben az Allensbach közvélemény-kutató intézet tanulmánya arról tanúskodott, hogy "drámai módon" csökkent a németek bizakodása az ország gazdasági erejében. Eszerint ötven százalékuk van azon a véleményen, hogy az elkövetkező 10-15 évben Németország aligha csatlakozhat ismét a a világgazdaság éllovas országaihoz. Egy évvel ezelőtt ugyanez az arány csak harminc százalékos volt.