Infostart.hu
eur:
384.9
usd:
331.88
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
Nyitókép: Pixabay

Emberéletet követelt az ítéletidő Japánban, százezreket evakuálhatnak – videó

Legalább egy ember meghalt, egy pedig megsérült Japán délnyugati részén a heves esőzések okozta áradások és földcsuszamlások miatt, a hatóságok hétfőn több tízezer embert szólítottak fel otthonaik elhagyására.

Az NHK japán közszolgálati televízió tájékoztatása szerint a halálos áldozatot, egy idős nőt Fukuoka prefektúrából jelentették, Szaga prefektúrában pedig három eltűntről tudni.

Hatóságok szerint legalább nyolc folyó öntött ki a térségben, több tucat földcsuszamlást okozva. A japán meteorológiai ügynökség előrejelzésekért felelős osztályvezetője, Szugimoto Satosi példa nélküli erősségűnek nevezte az esőzést.

A legszigorúbb riasztást a Kjúsú szigetén lévő Fukuoka és Oita prefektúrában adták ki. Péntek óta Fukuoka egyes részein több mint 500 milliméternyi csapadék esett, ez több a teljes júliusi átlagnál, Szugimoto pedig elmondta, keddig várhatóan további 200 milliméterre lehet számítani.

Macuno Hirokazu kormányszóvivő a sajtónak azt mondta, mintegy 6700 háztartás maradt áram nélkül, a károk felmérése pedig jelenleg is folyik.

„Jelenleg teljesen kiszámíthatatlan a helyzet” – jelentette ki Hattori Szeitaro, Fukuoka prefektusa.

A prefektust idéző Aszahi Sinbun című japán napilap értesülése szerint Fukuokában körülbelül 415 ezer embert érinthet az evakuálás.

A Toyota Motor japán autógyártó bejelentette, az esőzések miatt felfüggeszti az éjszakai munkavégzést három, Fukuokában található gyárában.

Más vállalatok, köztük a Sony és a Nissan Motor azt mondták, az időjárás nincs hatással a gyártásra.

Címlapról ajánljuk
Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

A csendes-óceáni Tonga közelében található, víz alatt megbúvó Hunga vulkán 2022. január 15-én hatalmas kitörési felhőt hozott létre, ami egy órán belül elérte a magaslégkörben lévő sztratoszférát, a felső ernyő részének kiterjedése pedig 400 kilométer volt. Harangi Szabolcs, a HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője felidézte, pontosan mi történt négy évvel ezelőtt, továbbá arra is kitért, tudományos szempontból milyen tanulságai voltak az akkori történéseknek.

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×