eur:
408.41
usd:
360.61
bux:
90786.49
2025. április 24. csütörtök György
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Valerij Falkov orosz tudományos és felsőoktatási miniszterrel folytatott megbeszélése közben Moszkvában 2023. január 3-án.
Nyitókép: MTI/AP/Kreml/Aleksey Babushkin

Frankenstein-effektus Oroszországban: saját kreálmánya fordult Putyin ellen, vagy csak színjáték?

A Wagner-vezér Jevgenyij Prigozsinnal való csatából az orosz államfő került ki győztesen. Vlagyimir Putyin azonban német elemzők szerint csak pirruszi győzelmet aratott. A Prigozsin-lázadás a németek szerint rávilágított az orosz hatalmi rendszer repedéseire.

A lázadástól a visszavonulásig 24 óra sem telt el, a Wagner csoport felkelése azonban így is feltárta a putyini rezsim gyengeségeit – vélekedtek az ARD német közszolgálati televízió által idézett elemzők, pontokba szedve következtetéseiket.

Elsőként arra mutattak rá, hogy a magánhadseregekkel kapcsolatos putyini modell csődöt mondott.

A lázadásnak "frankensteini vonásai" voltak, egy az elnök által kreált szörny felkelése volt.

Putyin éveken keresztül ösztönözte a magánhadseregek létrejöttét, közülük a Wagner csoport volt a legnagyobb és a legismertebb. Az orosz államfő abból indult ki, hogy a magasan képzett zsoldoscsapatok bevethetők nemzetközi konfliktusokban és polgárháborúkban, erősítve az orosz befolyást és az ország stratégiai lehetőségeit. Ugyanakkor Putyin tagadhatta azt a vádat, hogy Oroszország közvetlen résztvevője lenne az ilyen konfliktusoknak. Ezzel pedig a Wagner-csoportnak vonzó üzleti lehetőségeket is teremtett, legyen szó akár a konfliktusok sújtotta területek nyersanyagairól, akár aranykészleteiről.

Az Ukrajna elleni háborúban pedig a Wagner csoport orosz belpolitikai szereplővé vált. Prigozsin börtöntáborokból toborozta katonáit, akik az ostromlott szomszédos ország ellen bevetett haderőt egészítették ki, gyakran az orosz katonákénál nagyobb motiváltsággal. A hét végén azonban egyértelművé vált, hogy

a Prigozsin-féle magánseregek függetlenedhetnek, majd veszélyeztethetik azt a rendszert, amely létrehozta őket.

Az elemzők szerint a hétvégi események feltárták az orosz hadsereg és a felderítő szolgálatok gyengeségeit is. Ezzel összefüggésben arra mutattak rá, hogy a Wagner-harcosok saját állításuk szerint mintegy 200 kilométerre megközelítették Moszkvát, eközben sehol sem ütköztek számottevő ellenállásba, és olyan fontos katonai támaszpontot, mint a rosztovi, minden nagyobb probléma nélkül vonhattak ellenorzásuk alá.

Ennek egyik legfőbb oka az elemzők szerint az lehetett, hogy az orosz hadsereg katonáinak jelentős részét az ukrajnai fronton, illetve a határtérségekben helyezték el.

A lázadók gyors előrehaladása bizonyította, hogy a belső védelem mennyire gyenge lábakon áll.

A felkelés felszínre hozta az orosz felderítő szolgálatok gyengeségét is. Miközben az amerikai titkosszolgálatok sajtójelentések szerint már napokkal korábban tudomást szereztek a Wagner csoport állítólagos előkészületeiről, és erről a kongresszust is tájékoztatták, az orosz szolgálatok erre vonatkozóan semmit sem jeleztek. Az orosz hadsereget a lázadás nyilvánvalóan felkészületlenül érte.

A történtekből az elemzők egyértelműen arra következtettek, hogy Vlagyimir Putyin már egyáltalán nem érinthetetlen. Az orosz államfő hónapokon keresztül a nyilvánosság előtt minden kommentár nélkül hallgatta Prigozsin vádjait az orosz hadsereg vezetésével szemben. A lázadás napján elhangzott televíziós beszédében sem említette az elnök név szerint Prigozsint, illetve a Wagner csoportot, az árulásról, illetve a hátba szúrásról csak általánosságban beszélt.

Putyin – mint vélekedtek – a hétvégi konfliktusban tétova és határozatlan benyomást keltett, ami éles ellentétben állt az általa korábban festett "elszánt" vezető képével. Következtetésük szerint Putyin hatalma nem utolsósorban a stabilitás ígéretén nyugodott, egy olyan állam biztosításán, amely többé-kevésbé megbízhatóan garantálta az állampolgárok életszínvonalát. Ennek fejében pedig hagyták, hogy a vezetés azt tegyen, amit akar. Ez a "modell" azonban most megrepedt.

Azt ugyanakkor az elemzők csak találgatták, hogy mindez mit jelent Putyin hatalma szempontjából közép- és hosszabb távon. Jövőre tervezte újraválasztatását, ezt szolgálta a 2020-as népszavazáson jóváhagyott alkotmánymódosítás. Kérdés, hogy Putyin hétvégi "gyengeségei" milyen dinamikát váltanak ki. A ZDF televíziónak nyilatkozó német külpolitikai szakértők úgy vélekedtek, hogy

Putyin a hét végén történteket Ukrajna elleni még keményebb katonai fellépéssel igyekszik majd "kompenzálni".

A legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív CDU parlamenti frakciójának külpolitikai szakértője, Roderich Kiesewetter szerint Putyin fokozni fogja az Ukrajna elleni hadműveletek erősségét, ami még brutálisabbá teheti őt, mint korábban volt. Hasonlóan nyilatkozott a kormánykoalíciós Szabad Demokrata Párt (FDP) külpolitikai szakértője. Ulrich Lechte szerint Putyin most "kiterjeszti a terrort", hogy korrigálja a Prigozsin-lázadás számára aligha kedvező tanulságait.

Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Rekord évet zárt 2024-ben a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt, ami annak is köszönhető, hogy minden második külföldi turista Budapesten elmegy valamelyik fürdőbe – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Szűts Ildikó. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója beszélt a belépők áráról, a felújítási tervekről és az új Duna-fürdőkről is.

Donald Trump is megszólalt, keményen üzent az ukrán elnöknek

Az amerikai elnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij Krímmel kapcsolatos kijelentését, illetve álláspontját az amerikai békítő ajánlattal kapcsolatban. Trump szerint nagyon közel van a megállapodás, de Zelenszkijnek, akinek "nincs kijátszható kártyája", be kell adnia a derekát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Komoly ralit láthattunk ma az európai tőzsdéken, ez alól a magyar piac sem volt kivétel. A remek hangulat hátterében az áll, hogy a tegnapi piaczárást követően Donald Trump kedvező üzenetet küldött a piacoknak, ugyanis kijelentette, hogy nem tervezi leváltani a jegybankelnök Jerome Powellt, akit az előző napokban többször is élesen bírált. Emellett az is elhangzott, hogy az USA-ba irányuló kínai exportra kivetett végleges vámok "közel sem lesznek a 145 százalékhoz", holott eddig erre, vagy ennél is rosszabbra számított a piac. Ma pedig Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra (big deal) az Egyesült Államok és Kína között. A bejelentésekre heves reakciókat láthatunk a tőzsdéken: Ázsia után Európában is szép pluszban zártak a tőzsdék és Amerika is nagy emelkedésben van a Nasdaq vezetésével, a Csodálatos Hetes részvények közül az Amazon és a Tesla remekelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×