Alejandro Mayorkas közleménye szerint azonnal hatályba lépett, hogy aki a törvényes utat megkerülve akar bejutni az országba, az jogosulatlanná válik menedékkérelem benyújtására, sőt, akár öt évre is kitilthatják. A miniszter kijelentette, hogy a hatóságok készen állnak humánus módon eltávolítani azokat, akiknek nincs jogalapjuk az Egyesült Államokban maradni.
Hangsúlyozta azt is, hogy az Egyesült Államok délnyugati határszakaszán 24 ezer járőr, több ezer katona és szerződéses partner, valamint több mint ezer menekültügyi tisztségviselő segíti a törvényes eljárások lefolytatását.
Thomas Kent Wetherell szövetségi bíró csütörtökön este kéthetes időtartamra felfüggesztette a határőrizeti szervek vezetésének azt a rendelkezését, miszerint a hatóság túlterheltségére hivatkozva a menekültügyi eljárás elindítása nélkül szabadon engedhetők a gyűjtőközpontokból a jogalap nélkül az országban tartózkodók.
Az Egyesült Államokban pénteken hajnalban hatályát veszítette a Trump-kormánynak az a járványügyi intézkedése, miszerint az illegális határátlépőket azonnal ki lehetett utasítani az Egyesült Államokból. Mostantól illegális határátlépés esetén a korábbi törvény marad az egyetlen jogszabály, amely alapján bárki kérhet menedékjogot. Viszont miután nagyon sokan várnak menedékkérelmük elbírálására, hosszú a várakozási idő.
Az amerikai határőrség közölte, hogy a hét első három napján több mint 30 ezer embert tartóztattak fel és regisztráltak illegális határátlépés miatt.