eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Political art, Concept idea of  freedom of press, expression, speech, surreal painting, fist hand holding a pen up into the sky, conceptual artworkForrás: Getty Images/Jorm Sangsorn
Nyitókép: Forrás: Getty Images/Jorm Sangsorn

Európa Tanács: egy demokratikus társadalom védi a sajtó szabadságát

Az európai kormányoknak politikájuk homlokterébe kell helyezniük az újságírás, az újságírók és minden médiaszereplő szabadságának védelmét és biztonságát.

Ezt a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkára hangoztatta abból az alkalomból, hogy május 3-án lesz sajtószabadság világnapja.

Marija Pejcinovic Buric nyilatkozatában hangsúlyozta: mivel az újságírók és a média más szereplői számos európai országban egyre fokozódó nyomásnak, megfélemlítésnek, erőszaknak és a munkájukba való beavatkozás különféle formáinak vannak kitéve, sürgetővé vált nemzeti cselekvési tervek kidolgozása az újságírók biztonsága érdekében.

"A politikusoknak el kell ítélniük az újságírók elleni minden fenyegetést vagy támadást"

- fogalmazott.

A kormányoknak foglalkozniuk kell az újságírók védelmének megerősítésével, a médiaszereplők elleni bűncselekmények elkövetőinek elszámoltatása hatékonyságának fokozásával, valamint fel kell hívniuk a figyelmet "a sokszínű és független média" döntő szerepére a valódi demokrácia megőrzése érdekében" - húzta alá.

"A demokratikus szabadságjogok védelme érdekében elengedhetetlen, hogy az államok kedvező környezetet teremtsenek a sokszínű és független média virágzásához és alapvető szerepének betöltéséhez. Ahhoz pedig, hogy ez lehetséges legyen, a médiának számon kell tudnia kérni a kormányokat és más szereplőket nyilvános vitákban való részvétel előmozdítása, eszmék és vélemények kifejezése, illetve információk félelem nélküli terjesztése által" - fogalmazott.

A főtitkár közölte: az Európa Tanács az újságírás védelmét és az újságírók biztonságát előmozdító platformjának nemrégiben közzétett, 2023-as éves jelentése a médiaszabadság romlásának aggasztó tendenciájára hívta fel a figyelmet. A folyamat különösen Oroszországban és Fehéroroszországban drasztikus - emelte ki.

Ezzel összefüggésben emlékeztetett: az Európa Tanács számos eszközt dolgozott ki, hogy útmutatást adjon a kormányoknak az újságírók biztonságának szavatolására. "Eljött az ideje, hogy a kormányok érdemi lépéseket tegyenek a sajtószabadság romlásának kezelésére. Most ezen eszközök hatékony, nemzeti szintű megvalósítására kell összpontosítani" - tette hozzá Marija Pejcinovic Buric.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×