A Dominion Voting Systems korábban 1,6 milliárd dollárt követelt Fox News-tól hitelrontásért, illetve azért, mert a hírcsatorna tudatosan félrevezette a tevékenységükkel kapcsolatban az embereket. A médiavállalat végül beleegyezett, hogy a jogi eljárás lezárása fejében 787,5 millió dollárt fizet az őt perlő cégnek.
"Az ügy lényege, hogy a Fox News több munkatársa, köztük a több millió követővel rendelkező Tucker Carlson kommentátor, Laura Ingraham vagy Sean Hannity műsorvezető – Donald Trump volt amerikai elnökhöz hasonlóan – csalást emlegetve a választások eredményét sorozatosan megkérdőjelezte, azt követően is, hogy a szavazatok összeszámlálásáért felelős Dominionról egyértelművé vált, nem részese semmifajta visszaélésnek" – ismertette Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. A per tárgya az volt, hogy a Fox tudatosan hamis hírt terjesztett, ezzel a vállalkozás hitelét rontva.
Azzal kapcsolatban, hogy mindez mennyire ronthatja a csatorna renoméját, egyáltalán, meg lehet-e őrizni ilyen helyzetben a hitelességet, az ELTE tanára kifejtette: a Fox a tengerentúl hírcsatornák széles spektrumának az egyik szélén foglal helyet, és stabil nézettséggel bír, miután a republikánusok, illetve a republikánusok felé hajló emberek döntő többsége, 80-90 százaléka követi. A másik oldalon az MSNBC áll, amely hasonló adatokkal bír, csak a demokraták részéről, közöttük azonban számos médiapiaci szereplő foglal helyet.
Magyarics Tamás szerint sokan úgy gondolják, hogy Rupert Murdoch médiamágnás, a Fox tulajdonosa azért járult hozzá a tudatos ferdítéshez, hogy visszaszipkázza vagy megtartsa azokat az erősen konzervatív nézőket, hallgatókat, olvasókat, akik átpártolnának a tőlük jobbra álló, „Trump-párti” Newsmaxhez vagy egy másik hírforráshoz.
Azt, hogy hosszú távon mire számíthat a Fox, még nem tudni, de egyelőre a nézettsége nem változott – jegyezte meg a külpolitikai szakértő. Elképzelhetőnek tartja azt, hogy később sem lesz „drámai” változás, de miután a konzervatív térfélen meglehetősen éles harc folyik, Magyarics Tamás úgy véli, a Foxnak előbb-utóbb döntenie kell: kitart a nagyon karakteres konzervatív hangnem mellett, vagy kicsit mérsékeltebbet megütve „középebbre” húzódik. Nyilván utóbbi esetében is kérdéses, mennyire lenne képes érvényesülni az olyan csatornák mellett, mint az ABC News vagy a CBS.
Az ELTE tanára szerint az sem mellékes, hogy mit hoz a következő egy-két hónap, amikor éles elnökjelölési harc bontakozhat ki a republikánus párton belül, például hogy a Fox által inkább preferált Ron DeSantis floridai kormányzó versenybe száll-e Donald Trumppal.
Magyarics Tamás az ügy miatti közhangulatot illetően elmondta, jelenleg az amerikai társadalom rendkívül megosztott, egyesek 50-50 százalékos Amerikáról beszélnek. Sokaknak teljesen mindegy, hogy mit mondanak a tények, elkötelezett demokraták vagy republikánusok. Így aztán nem biztos, hogy a Fox esete megrendíti majd a nézők lelki világát, azzal együtt, hogy a hagyományos csatornák háttérbe szorulóban vannak a közösségi médiával szemben.