eur:
411.19
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Horvát határőr a Bregana környéki horvát-szlovén határállomáson 2022. december 8-án. Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa ezen a napon szavaz arról, hogy három uniós tagország: Bulgária, Horvátország és Románia csatlakozhat-e a schengeni övezethez.
Nyitókép: MTI/AP

Súlyos bírságok Horvátországban, jobb, ha figyel ezekre, ha utazni készül

Tiltott jelképek használatáért, álhírek terjesztéséért vagy a rendőrök sértegetéséért több mint hússzorosára növekedhetnek a bírságok a közrendről szóló törvény módosításával Horvátországban a belügyminisztérium közvitára bocsátott új módosító javaslata szerint. Neveletlen gyerekek és országzászlók miatt is büntethetnek.

Tiltott önkényuralmi jelképek és fasiszta üdvözlések vétsége miatt Horvátországban eddig 20-tól 170 euróig terjedő pénzbírságot lehetett kiszabni, ezt most 700-tól 4000 euróig terjedhet - írta a Jutarnji List című napilap.

Ugyanekkora büntetés járhat az állampolgárok nyugalmát megzavaró hamis hírek terjesztéséért is, továbbá engedély nélküli lőfegyverhasználatáért vagy hivatalos személy megsértéséért.

Azok a szülők, akiknek kiskorú gyermeke közrend és köznyugalom elleni vétséget követ el, és

bebizonyosodik, hogy ez helytelen nevelés vagy elhanyagolás következménye, szintén 700-tól 4000 euróig terjedő pénzbírságra számíthatnak majd.

Enyhébb, 200-tól 1000 euróig terjedő pénzbírsággal lesz sújtható az, aki nyilvános helyen lekicsinylő bírálatot, degradáló megjegyzést tesz másokra, ittas személynek vagy 16 éven aluli kiskorúnak alkoholos italt ad, továbbá aki alkoholt vagy kábítószert fogyaszt a munkahelyén.

Ezer euró büntetést fizethetnek azok is, akik előzetes jóváhagyás nélkül kitűzik más országok zászlaját.

A közrendről szóló törvény módosítása csak a hatályos bírságok összegére vonatkozik, a szabálysértések és kihágások tartalmára nem. Így továbbra is büntetendő lesz a prostitúció. Horvátország az utolsó olyan európai uniós tagállam, amely kizárólag a szexuális szolgáltatások felkínálóját, vagyis a prostituáltakat bünteti, az ügyfeleket nem. A belügyminisztérium azonban nem javasolja a büntetés mértékének növelését, az marad 20 és 100 euró között. Kétezer euróra lesz büntethető ugyanakkor az a személy, aki lakást vagy helyiséget biztosít a prostitúcióhoz.

Horvátország továbbra is a volt Jugoszláviától átvett, tartalmilag 1977 óta változatlan törvényt alkalmazza, amely tavaly őszig még német márkában határozta meg a bírságok összegét.

A törvényalkotó tisztában van azzal, hogy a jogszabály elévült, és összhangba kell hozni a kor követelményeivel, valamint az időközben meghozott új törvényekkel, ezért teljesen új törvény kidolgozására tárcaközi munkacsoportot hoztak létre - írta a lap.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×